. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

آلومینیوم چیست؟ خواص آن و کاربرد ها

آلومینیوم چیست؟


سبک ، بادوام و کاربردی: این خصوصیاتی است که آلومینیوم را به یکی از اصلی ترین مواد مهندسی زمان ما تبدیل می کند. ما می توانیم آلومینیوم را در خانه هایی که در آن زندگی می کنیم ، در اتومبیل هایی که رانندگی می کنیم ، در قطارها و هواپیماهایی که ما را از مسافت های طولانی عبور می دهند ، در تلفن های همراه و رایانه هایی که روزانه استفاده می کنیم ، در قفسه های داخل یخچال و مدرن پیدا کنیم. طراحی داخلی ، اما فقط 200 سال پیش اطلاعات کمی در مورد این فلز شناخته شده بود.

ALUMINIUM , آلومینیوم

آلومینیوم یک فلز سفید نقره ای است ، عنصر 13 در جدول تناوبی. یک واقعیت شگفت انگیز در مورد ALUMINIUM این است که این فلز گسترده ترین فلز روی زمین است که بیش از 8٪ از جرم هسته زمین را تشکیل می دهد. این عنصر همچنین سومین عنصر شیمیایی رایج در سیاره ما پس از اکسیژن و سیلیسیم است.

در عین حال ، از آنجا که به راحتی با عناصر دیگر متصل می شود ، آلومینیوم خالص در طبیعت یافت نمی شود. این دلیلی است که مردم نسبتاً اخیراً در مورد آن اطلاعات کسب کرده اند. ALUMINIUM به طور رسمی برای اولین بار در سال 1824 تولید شد و پنجاه سال دیگر طول کشید تا مردم تولید آن را در مقیاس صنعتی یاد بگیرند.

سولفات های آلومینیوم

رایج ترین شکل آلومینیوم که در طبیعت یافت می شود سولفات های ALUMINIUM است. این مواد معدنی هستند که دو اسید سولفوریک را ترکیب می کنند: یکی بر اساس فلز قلیایی (لیتیوم ، سدیم ، پتاسیم روبیدیوم یا سزیم) و دیگری بر اساس فلزی از گروه سوم جدول تناوبی ، در درجه اول آلومینیوم.

سولفاتهای آلومینیوم تا به امروز برای تمیز کردن آب ، پخت و پز ، دارو ، مواد آرایشی ، صنایع شیمیایی و سایر بخشها استفاده می شود. به هر حال ، آلومینیوم نام خود را از سولفاتهای ALUMINIUM گرفته است که در لاتین آلومین نامیده می شدند.

سنگ فرش
سنگ های قیمتی مانند یاقوت ، یاقوت کبود ، آکوامارین و زمرد نیز از مواد معدنی آلومینیوم هستند. دو مورد اول کوراندوم ، یعنی اکسید آلومینیوم (Al2O3) به شکل بلور است. به طور طبیعی شفاف است و از نظر استحکام تنها بعد از الماس است. یاقوت کبود در شیشه ضد گلوله ، پنجره های هواپیما ، صفحه نمایش گوشی های هوشمند ضد خش استفاده می شود. در این بین ، یکی از مواد معدنی کم ارزش تر ، به عنوان ماده ساینده ، به عنوان مثال در پارچه های شن استفاده می شود.

امروزه ما تقریباً 300 ترکیب مختلف آلومینیوم و مواد معدنی حاوی ALUMINIUM ، از فلدسپات ، ماده معدنی اصلی روی زمین ، یاقوت ، یاقوت کبود و زمرد می دانیم که بسیار کمتر مشاهده می شوند.

Humphry Davy

. سر هامفری دیوی فیزیکدان و شیمی دان انگلیسی اولین کسی بود که با استفاده از الکترولیز عنصر شیمیایی جدیدی بدست آورد: وی توانست بور را از اسید بوریک بدست آورد. وی در ادامه از الکترولیز برای جداسازی شش فلز ناشناخته دیگر استفاده کرد: پتاسیم ، سدیم ، باریم ، کلسیم ، منیزیم و استرانسیم. این دیوی بود که وجود ALUMINIUM ، فلز موجود در آلومینا را ثابت کرد و نام آن را گذاشت.
اما صرف نظر از اینکه آلومینیوم چقدر متداول باشد ، اگر برق نبود برای همیشه پنهان مانده بود. کشف آلومینیوم زمانی امکان پذیر شد که دانشمندان بتوانند با استفاده از الکتریسیته ترکیبات شیمیایی را به عناصر خود تجزیه کنند. در قرن 19 فیزیکدان دانمارکی کریستین اورستد از الکترولیز برای بدست آوردن ALUMINIUM استفاده کرد. الکترولیز یا کاهش الکترولیتی فرآیندی است که امروزه نیز برای تولید آلومینیوم استفاده می شود.

ALUMINIUM , آلومینیوم

بوکسیت

بوکسیت دیگر ماده معدنی نسبتاً رایج ، امروزه به عنوان ماده اولیه در تولید ALUMINIUM استفاده می شود. بوکسیت یک ماده معدنی رسی است که شامل تغییرات مختلف هیدروکسید آلومینیوم مخلوط با آهن ، سیلیکون ، تیتانیوم ، گوگرد ، گالیم ، کروم ، اکسیدهای وانادیوم و همچنین کربناتهای کلسیم سولفوریک ، آهن و منیزیم است. به عبارت دیگر ، بوکسیت معمولی شما تقریباً نیمی از جدول تناوبی را شامل می شود. به هر حال ، حدود صد سال پیش به دلیل بافت بوکسیت ، اغلب از نظر شاعرانه از آلومینیوم به عنوان نقره حاصل از خاک رس یاد می کردند. به طور متوسط ​​4-5 تن بوکسیت برای تولید 1 تن آلومینیوم مورد نیاز است.

در مرحله اول تولید ALUMINIUM بوکسیت به آلومینا یا اکسید آلومینیوم Al2O3 تبدیل می شود. آلومینا مانند پودر سفید به نظر می رسد و سپس با استفاده از احیا الکترولیتی ، در ذوب ALUMINIUM به آلومینیوم تبدیل می شود.

تولیدآلومینیوم به مقدار زیادی برق ، حدود 15 مگاوات ساعت در هر تن خروجی نیاز دارد. این تقریباً به اندازه یک بلوک 100 آپارتمانی در یک ماه است. بنابراین بهترین سایت برای ذوب ALUMINIUM در کنار یک منبع انرژی قدرتمند ، ترجیحاً تجدید پذیر است. نیروگاه های برق آبی بهترین گزینه هستند زیرا نیرومندترین منابع انرژی “سبز” موجود هستند.


خواص آلومینیوم


آلومینیوم ترکیبی نادر از خواص ارزشمند را ارائه می دهد. این فلز یکی از سبک ترین فلزات در جهان است: تقریباً سه برابر سبک تر از آهن است اما همچنین بسیار محکم ، بسیار انعطاف پذیر و مقاوم در برابر خوردگی است زیرا سطح آن همیشه در یک لایه اکسید بسیار نازک و در عین حال بسیار محکم پوشانده شده است. آهن ربا نیست ، یک رسانای الکتریسیته عالی است و تقریباً با تمام فلزات دیگر آلیاژ تشکیل می دهد.


آلومینیوم را می توان با استفاده از فشار هم در هنگام گرم بودن و هم در هنگام سرد بودن به راحتی پردازش کرد. می توان آن را نورد ، کشیده و مهر کرد. آلومینیوم آتش نمی گیرد ، به رنگ خاصی احتیاج ندارد و بر خلاف پلاستیک ها سمی نیست. همچنین بسیار قابل انعطاف است بنابراین می توان از آن ورقهایی به ضخامت فقط 4 میکرون و همچنین سیم نازک اضافی تهیه کرد. فویل نازک اضافی که می توان از ALUMINIUM تهیه کرد ، سه برابر موی انسان نازک تر است. علاوه بر این ، آلومینیوم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از سایر فلزات و مواد است.

از آنجا که آلومینیوم به راحتی با سایر عناصر شیمیایی ترکیباتی را تشکیل می دهد ، انواع زیادی از آلیاژهای ALUMINIUM تولید شده است. حتی مقدار بسیار کمی از مواد افزودنی نیز می تواند خصوصیات فلز را به شدت تغییر دهد و استفاده از آن را در مناطق جدید امکان پذیر کند. به عنوان مثال ، در زندگی عادی می توانید آلومینیوم مخلوط شده با سیلیسیم و منیزیم را به معنای واقعی کلمه در جاده پیدا کنید ، یعنی در چرخ های آلیاژ آلومینیوم ، در موتورها ، شاسی ها و سایر قسمت های اتومبیل های مدرن. در مورد آلیاژ روی آلومینیوم ، به احتمال زیاد شما هم اکنون آن را در دست خود دارید زیرا این آلیاژ است که به طور گسترده ای در تولید تلفن های همراه و رایانه های شخصی استفاده می شود. در این بین ، دانشمندان به تولید آلیاژهای جدید ALUMINIUM ادامه می دهند.

صنایع مدرن ساخت و ساز ، خودروسازی ، هواپیمایی ، انرژی ، غذا و سایر صنایع بدون آلومینیوم غیرممکن است. علاوه بر این ، ALUMINIUM به نمادی از پیشرفت تبدیل شده است: تمام دستگاه ها و وسایل نقلیه پیشرفته از آلومینیوم ساخته شده اند.

آلومینیوم در مقابل مس
اگر تمام سیم های مسی با سیم ALUMINIUM زیرکونیوم در ماشین جایگزین شوند ، وزن خودرو 12 کیلوگرم کمتر خواهد بود

لوازم آلومینیوم


موسسه بین المللی آلومینیوم (IAI) تخمین می زند که در حال حاضر 400 میلیون تن آلومینیوم در زیرساخت ها ، حمل و نقل و داخلی استفاده می شود
به نظر می رسد که ترکیبی از کیفیت های ذکر شده در بالا برای ایجاد آلومینیوم به عنوان گزینه برتر در صنعت کافی باشد ، اما ویژگی دیگری نیز وجود دارد که به همان اندازه قابل توجه است: آلومینیوم می تواند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرد. هم آلومینیوم و هم آلیاژهای آن می توانند ذوب شده و دوباره مورد استفاده قرار گیرند بدون اینکه به خصوصیات مکانیکی آن لطمه ای وارد شود. دانشمندان تخمین زده اند که 1 کیلوگرم قوطی آلومینیومی بازیافت شده می تواند تا 8 کیلوگرم بوکسیت ، 4 کیلوگرم انواع فلوراید و تا 15 کیلووات ساعت برق صرفه جویی کند.

حدود 75٪ ALUMINIUM تولید شده از زمانی که صنعت آلومینیوم وجود داشته است ، امروزه همچنان مورد استفاده است.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما

  پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

  خبر نامه سایت

  با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

  .
  کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.