. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

تونل سازی ودلایل استفاده از آن

تاریخچه تونل سازی

دلایل استفاده از تونل

در این مقاله تاریخچه ای در مورد تونل و فضاهای زیرزمینی و همچنین دلایل استفاده از آن ها گفته می شود.

برای صد ها هزار سال قلمرو طبیعی انسان همین طبیعت مسطح دو بعدی بوده است اما برحسب ضرورت کنجکاوی و … همواره برای فرار از این فضا و یا گسترش آن تلاش شده است.که این مفهوم تنها در یک حس بسیار محدود با جستجو در استفاده از بعد سوم به سمت بالا یا پایین ممکن است.این حس در فتح قاره ها اقیانوس ها فراتر از فضا و پس از آن برای استفاده از فضاهای زیر زمینی هنوز ادامه دارد.

تونل و فضاهای زیرزمینی

کار های زیر زمینی (تونل و..)همواره دشوار بوده است اما استفاده از آنها در مراحل بسیار اولیه از توسعه انسانی به عنوان یکی از کشفیات زیرزمینی است که در میان اولین سوابق فعالیت های انسانی ثابت شده است.البته طبیعت,و نه انسان,منشا اولین کار زیرزمینی بوده است.

قارها نتیجه فعالیت باران رودخانه و دریا هستند و ضرورت حیات انسان های اولیه به ساکن کردن در این حفره های طبیعی ,بدون شک به حفاظت از آب و هوا و از حملات بوده است لذا شاید بشریت بقای خود را تا حد زیادی به این زیستگاه طبیعی مدیون باشد.با این حال به نظر می رسد افزایش سرعت استفاده از کارهای زیر زمینی در قرن 19 وبه ویژه قرن 20 به لطف انگیزه توسعه اقتصادی پدیدار گشته است.در طی این دوره افزایش قابل توجهی در استفاده از فضاهای زیرزمینی در استخراج,در زمینه حمل ونقل با توسعه جاده ها , آبراه ها و راه آهن و در زمینه تسهیلات آبی ایجاد شده است.

از زمان شروع تلاش ها و کوشش های بشری دلایل بی شماری برای علاقه مند کردن انسان به استفاده و توسعه از فضاهای زیرزمینی بوده است که مهمترین آن ها عبارتند از:

 1. محیط زیرزمینی یک فضایی است که میتواند محیطی را برای فعالیت ها و یا زیرساخت که دشوار ,غیرممکن,نامطلوب یا کم تر سودآور برای نصب در سطح زمین است فراهم نماید.

 2. یکی دیگر از ویژگی های اساسی فضای زیرزمینی در حفاظت طبیعی آن به آنچه که در آن محل زیرزمینی قرار داده شده ارائه می دهد حفاظت همزمان مکانیکی حرارتی وصوتی بوده است.

 3. از سوی دیگر احداث سازه های زیر زمینی باعث ایجاد یک حراست طبیعی در برابر خطرات و یا اختلالات ذاتی قابل ایجاد در زمین ,برای انواع خاص از فعالیت ها می گردد.

 4. در نهایت یکی دیگر از ویژگی های مهم فضای زیرزمین,غیر شفاف و ابهام در موقعیت آن ها می باشد.به لطف ویژگی های ظاهری طبیعی ایجاد شده توسط ساختار های زمین شناسی ,یک فضای زیرزمینی تنها در یک نقطه و فقط در محل اتصال آن به سطح قابل مشاهده است.

انجام انواع پروژه متره و برآورد در پرشیا پروژه

اما دلایل اصلی امروزی که توجیه تراکم بیشتر و برنامه ریزی بهتر استفاده از فضاهای زیرزمینی را دارند چه میباشد؟

استفاده از زمین و محل(جا ومکان)

در بسیاری از موارد دلیل استفاده از فضاهای زیرزمینی فقدان فضای سطحی میباشد

ملاحظات جدا سازی:

جداسازی یک دلیل مهم برای قرار دادن امکانات در زیر زمین میباشد.از مهمترین دلایل این جدا سازی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

انجام پروژه های عمرانی در پرشیا پروژه

حفاظت از محیط زیست

به طور کلی از مزیت های استفاده از فضاهای زیرزمینی طیفی از مزایای حفاظت از محیط زیست میباشد.

در ادامه نمونه هایی از مزایای زیست محیطی استفاده از فضاهای زیرزمینی ارائه میگردد.

مطالب مرتبط

  نظرات کاربران

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما

  پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

  خبر نامه سایت

  با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

  .
  کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.