. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

کاشی,سرامیک و مواد تشکیل دهنده آن ها

مقدمه

کاشی و سرامیک

( کاشی و سرامیک ) کاشی به قطعه سنگی مصنوعی گفته میشود که طول و عرض آن مختلف بوده و ضخامت آن چند میلی متر است و یک روی آن دارای سطحی شیشه ای بوده و کاملا صاف و صیقلی است.کاشی محصولات سفالین و سرامیکی است که در ساختمان کاربرد و اهمیت ویژه ای دارد مانند:سرویس های بهداشتی آشپزخانه ها و آب زیر گذز های عمومی و ..


کاشی و سرامیک

کاشی برای تزِینات داخل و خارج ساختمان و همچنین برای بهداشت و عایق رطوبت به کار میرود.
واژه کاشی از نام شهر کاشان اقتباس شده که از اوایل دوران اسلامی به عنوان مرکز صنعت سفال سازی مشهور بود.

مواد تشکیل دهنده

یه قطعه کاشی از دو قسمت تشکیل شده است:

یکی از مهمترین عوامل در صنعت کاشی سازی آن است که این دو ماده را طوری انتخاب کنند که ضریب انبساط آن ها مساوی باشد.

کاربرد کاشی

کاشی برای تزِینات داخل و خارج ساختمان(به ویژه در اماکن مذهبی) و همچنین برای بهداشت و عایق رطوبت به کار میرود.
کاشی دارای ابعاد و اندازه های گوناگون است به طوری که کاشی کف و دیواری را درابعاد 2*2 و 1*2 تا 50*50 سانتی متر و حتی بزرگتر تولید میکنند که با رنگ های گوناگون میتواند یک نقاشی را در محل نصب نیز نشان دهد.کیفیت کاشی باید به گونه ای باشد که تغییرات ناگهانی درجه حرارت از 100 تا 20 درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل کرده و هیچگونه آثار ترک در بدنه و یا لعاب آن ظاهر نشود.

کاشی دیواری را برای حفظ بهداشت و رطوبت در آشپزخانه محیط های بهداشتی استفاده میکنند.

کاشی کف را نیز به علت سایش بودن و مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا در آشپزخانه ها حمام ها آزمایشگاه ها رختشوی خانه ها و کارخانجات شیمیایی به کار میبرند.همچنین کاشی باید دارای ابعاد صاف و گوشه های تیز باشد.

تاریخچه کاشی و سرامیک

سفال گری از جمله باستانی ترین هنر های بشری و در واقع سر منشا هنر تولید کاشی و سرامیک که نخستین آثار این هنر در ایران به حدود 10000 سال قبل از میلاد میرسد.که به صورت گل نپخته بوده و آثار اولین کوره های پخت سفال به حدود 6000 سال قبل از میلاد برمیگردد.

ادامه پیشرفت در صنعت سفال گری منجر به تغییراتی در روش تولید که شامل تغییر کوره ها اختراع چرخ کوزه گری و هم در کیفیت مواد سفال گری نظیر رنگ آمیزی و لعاب کاری بوده است.

زمان آغاز لعاب کاری که امکان ضد آب کردن و همچنین نقاشی کردن و زیبا سازی ظروف و سفال ها و تهیه کاشی را امکان پذیر میکرد به حدود 5000 سال پیش میرسد.

ساختار سرامیک

لغت سرامیک از کلمه یونانی کراموس به معنی سفال یا گل پخته گرفته شده است و در واقع برای معرفی سرامیک باید گفت که از هنر و علم ساختن و کاربرد اشیای جامد و شکننده ای که ماده اصلی و عمده آن خاک هاست(این خاک ها شامل:کایولن و خاک سفال است)گرفته شده است.

صنعت سرامیک در واقع محدود به ساخت ظروف و وسایل و قطعات سفالی ساده گذشته نیست و کاربردی شگرف در همه ابعاد تمدن و تکنولوژی بشر امروز دارد.روش ساخت و تهیه کلیه وسایل سرامیکی تقریبا یکی است و بسته به کاربرد تفاوت های جزِی در روش تولید دارد.

لعاب دادن کاشی و سرامیک

برای آنکه سطح جسم در خشنده صاف و زیبا ضد آب ضد شیمیایی و در صورت نیاز آراسته شود روی آن را پس از خنک کردن با یک لایه نازک لعاب میپزند.لعاب (رنگ معدنی) به حالت مایع روی جسم خشک شده اندود میشود.

لعاب ها اصولا مواد معدنی و سیلیسی هستند که یک لایه شیشه ای مانند در سطح خارجی سرامیک تشکیل میدهند.

همچین برای انجام پروژه های خود در زمینه ساختمان فولادی و بتنی صفحه پروژه عمران را ببینید

کاربرد سرامیک ها

استفاده از سرامیک در کف سازی و نما سازی یا در تولیدات وسایل بهداشتی و مصالح ساختمانی نظیر آجر سفال های تزیینی داخل و خارج ساختمان سفال های بام ساختمان کانال های فاضلابی سفال های ضد اسیدی همه از سرامیک های است که از دیر باز تهیه و مصرف می شده است.

همچنین کاربرد سرامیک در صنایع مختلف نظیر:


انجام پروژه های دانشجویی در پرشیا پروژه

تولید کاشی و سرامیک در ایران

در سال های اخیر کارخانجات تولید کاشی و سرامیک دیوار و کف زیادی در ایران ایجاد شده اند و تحول بزرگی در این صنعت به وجود آمده است.

همچنین درباره تولید وسایل بهداشتی و ظروف چینی و کارخانه مقره سازی که در ایران فعال میباشند توانسته اند ظرف سی سال اخیر تولید کاشی و سرامیک را از تولید کم سنتی و نیمه صنعتی به حدود 70 میلیون متر مربع برسانند.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

خبر نامه سایت

با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

.
کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.