. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

مفهوم فیزیک , فیزیک کلاسیک و فیزیک جدید و کمیت های فیزیکی

فیزیک چیست؟

فیزیک با رفتار و اجزای سازنده ماده و بر هم کنش های آن در بنیادی ترین سطوح سر و کار دارد.موضوع این علم واقعیت های فیزیکی است یعنی فقط به چیز هایی مربوط می شود که بتوانیم آن ها را با وسایلی اندازه گیری کنیم .قلمرو فیزیک از درون هسته بسیار کوچک تا ابعاد کهکشان های عظیم عالم گسترده شده است.

فهرست مطالبفیزیک

فیزیک کلاسیک

مجموعه ی موضوعات و مباحثی که بین سال های 1600 تا 1900 میلادی در علم فیزیک تدوین شد فیزیک کلاسیک نامیده می شود که شامل 3 شاخه ی عمده است.

انجام پروژه برق | انجام پروژه دانشجویی در پرشیا پروژه

مکانیک کلاسیک

در آن حرکت ذرا ت و شاره ها بررسی می شود.

ترمودینامیک

به مطالعه ی دما انتقال دما و خواص انبوهه های ذرات اختصاص دارد.

الکترو مغناطیس

که شامل الکتریسیته مغناطیس امواج الکترو مغناطیس و اپتیک است.

در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم فیزیکدانان با پدیده هایی روبرو شدند که با فیزیک کلاسیک قادر به توضیح آن ها نبودند لذا از اوایل قرن بیستم به بعد فیزیک جدیدی شکل گرفت که نظریه های مهم آن عبارت اند از :

نسبیت خاص

نظریه ای برای توضیح رفتار ذراتی که با سرعتهای خیلی زیاد حرکت می کنند.

مکانیک کوانتومی

نظریه ای است برای توضیح دنیای بسیار کوچک اتمها و رفتار ذرات درون آن ها

قانون و اصل

به روابطی که از طریق تحلیلهای تجربی یا نظری بتوانند بین کمیتهای فیزیکی روابط ریاضی برقرار کنند قانون گفته می شود.اما اصل یک گزاره ی بسیار کلی درباره ی رفتار طبیعت است.

مفهوم

هر انگاره یا هر کمیت فیزیکی که برای تحلیل پدیده های طبیعی به کار برده می شود یک مفهوم است.

مدل و نظریه

مدل عبارت است از مشابه ساده و مناسبی که از آن برای نمایش و توصیف سیستم فیزیکی واقعی استفاده میشود و نظریه عبارت است از مجموعه ای از اصول و فرض های اولیه که برای رسیدن به نتایج و قوانین خاصی در قالب یک مدل با هم ترکیب شده اند. در ضمن نظریه ها پدیده های طبیعت را توصیف می کنند ولی الزاما آن ها را توضیح نمی دهند.

کمیت های فیزیکی و یکا ها

سنگ بنای علم فیزیک کمیتهای فیزیکی است که برای بیان قوانین از آن ها استفاده می کنیم و یک کمیت فیزیکی ( مانند جرم) را موقعی تعریف شده می دانیم که روش ها با دستور العملهایی برای اندازه گیری آن بیان کرده و یکایی (مانند کیلوگرم) به آن نسبت می دهیم.

دستگاه بین المللی یکا ها که به اختصار SI نامیده می شود جرم (m) طول (L) و زمان (t) سه کمیت مبنا و کیلوگرم (kg) متر (m) و ثانیه (s) به ترتیب یکا های اصلی هستند.

جرم

یکای اصلی جرم در SI کیلوگرم است .یک کیلوگرم جرم استوانه ای از پلاتین -ایریدیوم است که اداره ی بین المللی اوزان و مقیاس ها نگه داری میشود.برای اندازه گیری در مقیاس اتمی یکای مناسبتری برای جرم در نظر گرفته شده است که به آن یکای جرم اتمی (u) می گویند و دقیقا برابر 1/12 جرم یک اتم کربن 12 تعریف شده است.

زمان

یکای اصلی زمان در SI ثانیه (S) است.یک ثانیه برابر است با مدتی که در آن تابش معینی که از اتمها سزیم-133 گسیل میشود 9,162,631,770 بار ارتعاش کند.خطای این ساعت های اتمی (سزیم) از یک ثانیه در 300000 سال بیشتر نیست.

طول

یکای اصلی طول در SI متر(m) است .یک متر برابر است با مسافتی که نور در خلا در مدت 1/299792458 ثانیه طی می کند.

یکاهای فرعی

یکا های فرعی ترکیب هایی از یکا های اصلی (متر,کیلوگرم ,ثانیه) اند.مثلا :یکای شتاب متر بر مجذور ثانیه (m/s۲) است و یکای نیرو

فیزیک

است.بعضی یکاهای فرعی به افتخار دانشمندان نامگذاری شده اند مثلا یکای نیرو نیوتن نامیده می شود.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما

  پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

  خبر نامه سایت

  با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

  .
  کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.