. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

سنگ ها,انواع و کاربرد آن ها

مقدمه

سنگ یکی از ابتدایی ترین مصالح ساختمانی است که انسان برای ساختن ابزار و پناهگاه ها و رفع نیاز خود استفاده کرده است.در ساختمان های سنگی از سنگ لاشه همراه با ملات های گچ و آهک استفاده شده است.
چنانچه باید گفت که اگر چه سنگ به علت سنگینی و مشکلات حمل و نقل و استخراج تا حدی جای خود را به مصالحی نظیر آجر داده است اما همچنان اهمیت خود را در ساختمان های سنگین و سخت نظیر پل ها تونل ها بهمن گیرها دیوار های حایًل و سنگ چین ها و کرسی چین ها و غیر حفظ کرده است.

stoneسنگ

بررسی خواص عمومی سنگ ها مواردی مانند مقاومت در برابر کشش تحمل فشار نفوذپذیری انتشار امواج پایداری و در نظر گرفتن امتداد لایه بندی وسطوح ضعیف در عملیات که باید در این مورد گفت که سنگ ها نوعا دارای سطوحی هستند که در آن ها نیروی چسبندگی و اتصال دانه ها نسبت به لایه های دیگر کم تر و یا حداقل است.

سنگ های ساحل

سنگ به موادی از پوسته زمین گفته میشود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته و درست شده است.

سنگ یا خاک

از نقطه نظر زمین شناسی سنگ به موادی از پوسته زمین اطلاق میشود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته درست شده است.
در مقابل حاک توده ای از ذرات با دانه های منفصل یا دارای پیوند سست است که بر اپر هوازدگی سنگ ها و به طور برجا تشکیل شده است لیکن در مهندسی و کارهای ساختمانی قابلیت حفاری مصالح زمین شناسی به عنوان شاخصی در طبق بندی آنها به دو گروه سنگ و خاک مورد استفاده قرار میگیرد.

منشاً شکل گیری سنگ ها و خرده سنگ ها

دو فرآیند کوه زایی و کوه سایی در زمین موجب پدید آمدن محصولات سنگی میشود.

عوامل کوه زایی

فشار های مذاب درون زمین را که به پیوسته جامد سطح آن وارد میشود را میتوان عامل فرایند کوه زایی و خشک زایی نامید.

عوامل هوازدگی یا کوه سایی

هر یک از چند روندی را که باعث خرد شدن و تغییر شکل مواد سخت سطح زمین و موادی که با جو در تماس هستند هوازدگی می نامند.عوامل فرسایش یا هوازدگی به دو گروه فیزیکی و شیمیایی تقسیم میشوند.

هوازدگی شیمیایی

محصول هیدراتاسیون انحلال آبکافت اکسیداسیون و یا عکس العمل آب های اسیدی با املاح تشکیل دهنده سنگ ها است.

هوازدگی فیزیکی

این پدیده توسط عواملی چون یخبندان تغییرات حرارت در جو و در نتیجه انبساط و انقباض نیروی جاذبه زمین رشد گیاهان باد جریان آب و عمل جانوران و مانند اینها شکل میگیرد و باعث خرد شدن سنگ ها و تغییر شکل آنها به دانه های ریز تر میشود.

ساختمان شیمیایی سنگ ها

چسنگ ها خود از قسمت های ساده تری به نام کانی ساخته شده اند کانی ها مواد جامد طبیعی معمولا متبلور غیر آلی همگن و با ترکیبات شیمیایی مشخص اند.
اکنون بیش از 3000 کانی در طبیعت شناخته شده است که تنها 24 کانی در سنگ های پوسته زمین فراوان هستند و آن ها را کانی های سنگ ساز میگویند.

سنگ

طبقه بندی شیمیایی سنگ ها

چون کانی ها تشکیل دهنده سنگ ها متنوع است بساه به میزان وجود بعضی دیگر از ترکیبات شیمیایی که در آن ها است سنگ ها را به چهار دسته تقسیم میکنند:

طبقه بندی سنگ ها از نظر نحوه تشکیل

سنگ ها از نظر نحوه تشکیل به سه گروه زیر تقسیم میشوند:

سنگ های رسوبی

بعضی از سنگ ها بر اثر ته نشین شدن مواد داخل آب به وجود میآیند.رود ها مقدار زیادی مواد را با خود به دریا ها و دریاچه ها میبرند.این مواد به دلیل سنگینی به ته دریا میروند روی هم قرار میگیرند.
روی هم قرار میگیرند و پس از سخت شدن سنگ هایی را به وجود میآورند که به آنها سنگ های رسوبی گفته میشود.
سنگ های رسوبی لایه لایه اند که رنگ یا جنس هر لایه با لایه دیگر متفاوت است.سنگ های رسوبی در کوه های البرز و زاگرس به فراوانی یافت میشوند.ریگ شن و سنگ های آهکی نمونه هایی از سنگ های رسوبی هستند.

سنگ های آذرین

گروه دیگری از سنگ ها بر اثر سرد شدن مواد مذاب درون زمین به وجود آمده اند.دمای اعماق زمین زیاد است و بعضی سنگ ها را ذوب میکند.این سنگ ها در زیر یا سطح زمین دوباره سرد میشوند و سنگ هایی را به وجود میآورند که به آن ها آذرین میگویند.

سنگ های کوه هایی مانند دماوند و الوند از نوع آذرین است.سنگ های آذرین از بلور های ریز یا درشت تشکیل شده اند.

سنگ های دگرگون شده

بعضی از سنگ های رسوبی یا آذرین اگر مدت زیادی در اعماق زمین بمانند باید فشار و گرمای زیادی را تحمل کنند.این سنگ ها مانند آجر پخته میشوند و شکل قبلی خود را از دست میدهند و به همین دلیل به آنها سنگ های دگرگون شده میگویند(مانند سنگ مرمر)

موارد استفاده از سنگ ها

سنگ ها و کانی ها در ساختمان سازی صنایع پزشکی و غیره به کار میروند.

انواع سنگ های ساختمانی

سنگ های تراورتن موج دار

این سنگ ها در گروه های گوناگون و متنوعی نام گذاری میشوند که بعضا نام معدن سنگ به عنوان اسم آن استفاده میشود.رایج ترین سنگ های ساختمانی عبارتند از:

همچین برای انجام پروژه های خود در زمینه ساختمان فولادی و بتنی صفحه پروژه عمران را ببینید

مشخصات کلی انتخاب سنگ برای مصارف ساختمانی

سنگ های مورد استفاده در کار های ساختمانی باید دارای مشخصات زیر باشند:

 1. در آب متلاشی یا حل شود
 2. تمام یا قسمتی از آن بیش از 8 درصد وزن خود آب بمکد
 1. در برابر باد یخبندان تغییرات دما و در صورت وجود جریان آب در مقابل آن و کلیه عوامل فرسایش مقاومت کند
 2. در برابر محیط های شیمیایی اسیدی و قلیایی و همچنین عمل آبکافت و اکسیداسیون مقاومت کند.

طبقه‌بندی سنگ‌های طبیعی براساس BS812

فساد در سنگ یا خرابی سنگ

عامل اصلی خرابی سنگ استفاده از مواد اسیدی مانند جوهر نمک، اسید، ترشیجات و انواع مواد شوینده دارای اسید است اگر چنانچه سنگ مورد نظر دارای این نوع از آسیبها باشد معمولاً با کفسابی انجام و عیب مورد نظر رفع می‌شود


انجام پروژه های دانشجویی در پرشیا پروژه

اثر نمک‌های محلول

چنانچه رطوبتی که به همراه خود نمک‌های محلول دارد از سطح سنگ تبخیر شود مقداری نمک در سطح آن به صورت شوره و لایه‌ای هم در خلل و فرج سنگ باقی می‌گذارد. تداوم دور رطوبت-تبخیر موجب افزایش حجم بلورها و پوسته شدن سطح سنگ می‌گردد؛ لذا سنگ‌هایی که متخلخل ترند در برابر نمک‌های محلول حساس ترند.

آلودگی محیط

سنگ‌های دارای کانی کربنات کلسیم به خصوص در برابر محیط‌های اسیدی حساس هستند. اکسید گوگرد در محیط مرطوب و اکسیژن موجود در هوا تولید اسید سولفوریک می‌کند که بر سنگ‌های آهکی اثر می‌گذارد و تولید سولفات کلسیم می‌نماید. سنگ‌های آهکی و ماسه سنگ‌های آهکی در این مورد حساس ترند.

در مورد سنگ‌های آهکی، سولفات کلسیم حاصل شده در سطح، به وسیله آب شسته می‌شوند؛ ولی در سطوحی که قابل شستشو نیستند، سطح به وسیله دوده سیاه می‌شود و مبدل به پوسته‌های سخت و برآمدگی‌هایی می‌شود که گرد آهکی در اطراف آن وجود دارد.

در انواع سنگ‌های آهکی منیزیم دار، ایجاد سولفات منیزیم روند فساد را تسریع می‌کند.

در ماسه سنگ‌ها خلل و فرج توسط گچ (سولفات کلسیم) پر می‌شوند، پوسته‌های سخت ایجاد شده اغلب به علت تفاوت انبساط حرارتی فرو می‌ریزند. ماسه سنگ‌های سیلیسی گرچه مستقیماً بر اثر تهاجم اسیدهای موجود در هوا آسیب نمی‌بینند ولی سنگ گچ تولید شده توسط سنگ آهک موجب خرابی در آن‌ها می‌شود که به علت تبخیر حاصل از تبلور در سطح آن‌ها به وجود می‌آید.مرمر که اساساً کربنات کلسیم است مورد هجوم اسیدهای موجود در هوا قرار می‌گیرد و سطح صیقلی آن در مرور زمان زبر می‌شود؛ ولی به علت بافت متراکم و چگال آن کمتر تحت تأثیر عمل تبلور قرار می‌گیرد.

اثر یخبندان

تخریب بر اثر یخبندان در قسمت‌هایی از ساختمان نظیر محل درپوش‌ها، سایه بان‌ها، کرسی بنا و کف پنجره‌ها بیشتر دیده می‌شود. عموماً سنگ آهک و دولومیت بیش از ماسه سنگ در معرض تهاجم اثر یخبندان هستند.مرمر، شیت و گرانیت به علت تخلخل اندک تحت تأثیر اثر یخبندان واقع نمی‌شوند.

پوسیدگی فلزات

آب بارانی که از سطوح مس و آلیاژهای آن به سطح سنگ آهکی می‌ریزد باعث ایجاد لکه‌های سبزرنگی می‌شود. زنگ زدگی حاصل از مواد آهنی و فولادی بسیار سخت و دشوار از روی سطوح متخلخل سنگ‌ها پاک می‌شوند. بیشترین آسیب دیدگی ناشی از انبساط زنگ زدن قطعات آهنی و فولادی داخل سنگ کاری نما رخ می‌دهد. به این منظور کلیه قطعات فلزی مورد استفاده در نصب سنگ نما باید ضدزنگ باشند.

آتش

آتش به ندرت موجب تخریب کلی در کارهای سنگی شود؛ ولی سطح نمای گرانیت، مرمر و ماسه سنگ‌ها ممکن است در اثر آتش سیاه یا خرد شوند. سنگ‌های آهکی عموماً تحت تأثیر آتش قرار نمی‌گیرند، فقط سنگ‌های با رنگ روشن به علت اکسید شدن آهن موجود در آن‌ها برای همیشه صورتی رنگ می‌شوند.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما

  پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

  خبر نامه سایت

  با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

  .
  کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.