. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

خواص و ویژگی های آهک کاربرد های آن و ملات های آهکی

خواص و ویژگی های آهک

آهک زنده در ترکیب با آب شکفته می شود.اگر ناخالصی آن زیاد باشد افزایش حجم آن 1/5 تا 2 برابر است و اگر ناخالصی آن کم باشد افزایش حجم آن 2 تا3/5 برابر است و اگر محیط خشک باشد باید 28 روز محیط مرطوب نگه داشته باشیم.

آهک

کاربرد های مهم آهک

آهک کاربرد های زیادی در کارهای ساختمان سازی و تهیه فراورده های صنعتی و شیمیایی دارد که به بسیاری از آن ها اشاره می کنیم:

انجام انواع پروژه های دانشجویی در پرشیا پروژه

ملات های آهکی

بتن سیپورکس(بتن سبک)

که از جنس سیلیکات کلسیم است و عایق صوتی حرارتی است و در قطعات پیش ساخته اگر دیوار ها باربر نباشد می توان از آن استفاده کرد.

آجرهای ماسه آهکی

از مخلوط ماسه سیلیسی یا سیلیکاتی (یا سنگ خرد شده) و آهک در زیر فشار بخار آب و گرما تولید میشود.این آجر معمولا به صورت توپر سورخ دار وبه ابعاد حدود آجر رسی ساخته می شود و بر حسب مقاومت فشاری دسته بندی می شود و رنگ خاکستری دارد.

تهیه ظرف های چینی

چینی ها در واقع از انواع سرامیک محسوب میشوند و به دو دسته چینی های اصل یا چینی های سخت و چینی های بدلی تقسیم می شوند.

تهیه شیشه های معمولی

عمدتا شامل سیلیس ,کربنات کلسیم (یا آهک) کربنات سدیم و زغال کک است.

تهیه سیمان

در ابتدا از سنگ آسیاب برای پودر کردن مخلوط و از کوره های ثابت استفاده می شد.

تهیه ساروج

ساروج یا ملات مخلوطی از آهک ماسه و آب است که بر خلاف سیمان در داخل آب خود را نمی گیرد و سفت نمی شود ولی در مجاورت هوا به علت جذب گاز دی اکسید کربن و شتکیل سنگ آهک به تدریج سفت می شود.

قند سازی

می توان از ریشه گیاه چغندر, قند استخراج کرد.
یکی دیگر از مصارف عمده آهک در صنایع شیمیایی و در آزمایشگاه های شیمی ,تهیه هیدروکسید سدیم از کربنات سدیم و هیدروکسید آمونیوم از کلرید آمونیوم است.

مراحل تولید آجر ماسه آهکی

مراحل تولید آجر ماسه آهکی:(1) پیمانه کردن (2) مخلوط کردن (3) عمل هیدراتاسیون (4) مرحله خمیر کردن (5) پرس کردن (6) پختن آجر (7) جابجایی

از مخلوط کردن مقدار کمی گرد آهک به صورت زنده یا شکفته با ماسه طبیعی یا سنگ خرد شده ای که مقدار زیادی سیلیس دارد (درصد 1 به 8) در مخلوط کن ریخته و روی آن آب می ریزیم تا گرد آهک شکفته می شود و بعد از آن مجدد روی مخلوط آب ریخته تا خمیر به دست آید.خمیر را در قالب ریخته و با استفاده از دستگاه های هیدرولیکی را تحت فشار قرار داده تا خشت به وجود آید.

هر چه این فشار بیشتر باشد مقاومت بیشتری به دست می آید (فشار دستگاه حدود 40 نیوتن بر میلی متر مربع می باشد.) خست ها را روی واگن چیده و داخل دیگ های فولادی گذاشته و داخل اتوکلاو قرار داده و بخار در درجه 180 تا 200 درجه با فشار 8 تا 12 اتمسفر وارد میکنیم و تقریبا بعد از 4 تا 8 ساعت پخته می شود.تحت شرایط فوق آهک شکفته روی دانه های سیلیس اثر گذاشته و پوسته نازکی دور دانه های ماسه را میگیرد (به منظور عدم تقلیل سیلیس ماسه یکبار شسته جهت تولید ای نآجر مناسب می باشد) و پوسته نازکی را تشکیل میدهد و خشت ماسه آهکی تبدیل به آجر ماسه آهکی میشود.

مشخصات آجر ماسه آهکی

این آجر دارای مقاومت فشاری بالایی در حدود 5 تا 7 نیوتن بر متر مربع است علت تغییر دامنه فشار زیاد ناخالصی های زیاد و مقدار فشار هیدرولیکی به قالب خشت است و هر چه مقاومت بیش تر باشد هزینه آن بیشتر است.این آجر در برابر یخ زدگی و سایش مقاومتی بیشتر از آجر های رسی دارد.

خصوصیات اجزای تشکیل دهنده آجر ماسه آهکی

آهک:

کاملا باید به صورت پودر درآید و اگر به صورت کلوخه باشد آن را آسیاب می کنیم آهک مورد نیاز باید خالصی آن بیش از 90% باشد.آهک باید کاملا هیدراته شده باشد (آهک شکفته باشد) در غیر این صورت در مقابل رطوبت یا آب ذرات هیدراته می شودو باعث متلاشی شدن آجر می شود.

ماسه

باید کاملا دارای دانه بندی پیوسته بدون مواد معدنی مضر باشد.چون مقدار کمی ناخالصی مانند لجن ,خرده چوب و غیره فعل و انفعالات شیمیایی سیلیس و آهک را کاملا تحت تاثیر قرار میدهد و آجر با کیفیت پایین تولید می شود.
آب باید حدالمقدور آشامیدنی باشد.

مواد افزودنی

در مواردی که هدف استفاده از آجر در نما می باشد می توان پودر های رنگی به میزان 2 تا 3% به آن اضافه نمود.

انجام پروژه متره و برآورد | انجام پروژه دانشجویی در پرشیا پروژه

میزان مصرف انرژی در مصارف مختلف تولید و کاربرد آهک

معیار مصرف انرژی در انواع فرایند های تولید آهک برای کل مصرف انرژی (نفت کوره و برق),(چغندری و برق)


گروه های فرآیندمصرف ویژه انرژِی کل (گیگا ژول بر تن محصول)
کوره های عمودی5/45≥ET
کوره های دوقلوی عمودی3/98≥ET
کوره های افقی دوار5/53≥ET
معیار مصرف انرژی در انواع فرایند های تولید آهک برای کل مصرف انرژی (گاز طبیعی و برق)گروه های فرآیندمصرف ویژه انرژِی کل (گیگا ژول بر تن محصول)
کوره های عمودی6/17≥ET
کوره های دوقلوی عمودی4/51≥ET
کوره های افقی دوار6/27≥ET
معیار مصرف انرژی در انواع فرایند های تولید آهک برای کل مصرف انرژی (گاز طبیعی و برق)

مصرف ویژه انرژِی کل (گیگا ژول بر تن آهک)
کلیه تکنولوژِی هاET≤3/78
معیار مصرف انرژی حرارتی و الکتریکی در مورد کارخانه های تازه تاسیس


مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

خبر نامه سایت

با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

.
کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.