. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

ملات ها و انواع آن ها

ملات

ملات ها از جمله چسب های ساختمانی است ;که موجب چسباندن قطعات مصالح به یکدیگر می گردد و یا به عبارت دیگر دو قطعه از مصالح ساختمانی را به خود میچسبانند.
البته باید توجه کرد که به جز ملات ها چسب های دیگری نیز در ساختمان به کار میرود مانند چسب سنگ و یا چسب های رزینی که به آنها ملات گفته نمی شود.

ملات ها از دو قسمت اصلی تشکیل میشوند:

ملات

ملات ها عمدتا به دو قسمت ملات های زودگیر که ماده چسبنده در این ملات ها گچ میباشد و ملات های دیر گیر که شامل سایر ملات ها هستند تقسیم میشوند.

ملات های زود گیر

این ملات ها بسیار زودگیر بوده به طوری که پس از 3 الی 4 دقیقه بعد از آنکه با آب مخلوط شدند شروع به سخت شدن نموده و بعد از 10 الی 15 دقیقه عمل سخت شدن به پایان می رسد.محل مصرف این ملات ها بیشتر در تیغه های 5 سانتی متری می باشد و یا برای نصب موقت قطعات به یکدیگر و یا به دیوار است.
از انواع ملات های زودگیر می توان ملات گچ ,ملات خاک و گچ را نام برد.

ملات های دیر گیر

این ملات ها اغلب در مجاورت هوا و گاهی نیز در زیر آب سخت می شوند.زمان سخت شدن این ملات ها اغلب از 2 ساعت شروع شده و تا 48 ساعت تقریبا به سختی خود می رسند.

انجام پروژه عمران | انجام پروژه دانشجویی عمران در پرشیا پروژه

انواع ملات ها

ملات ها دارای انواع گوناگونی به شرح زیر می باشند:

ملات

ملات های گل گاه گل


ماده چسباننده ملات گل و کاه گل خاک رس است.پولک های خاک رس پس از مکیدن آب به صورت خمیری در آمده و دانه های ماسه خاک را به یکدیگر می چسبانند.
این ملات ها از قدیمی ترین ملات ها هستند و در نخستین ساختمان هایی که بشر بنا کرده به کار رفته اند.هم اکنون نیز در ساختمان های خشتی و گلی و حتی آجری و سنگی بسیاری از روستا ها این ملات به کار می رود.برای ساختن ملات گل آخوره می بندند و درآن آب میاندازند و صبر میکنند تا پولک های خاک رس آب بمکند پس از آم ملات را خوب ورز می دهند و به مصرف می رسانند.

چون ملات گل پس از خشک شدن جمع شده و ترک می خورد به آن کاه می زنند که آن را مسلح کرده و از ترک خوردن آن جلوگیری می کنند.برای ساختن این ملات نیز آخوره ای از خاک وکاه می سازند و در آن آب می اندازند تا خاک گل شده و کاه خیس خورده و نرم شود.پس از آن ملات را خوب ورز می دهند و به مصرف می رسانند.ملات کاهگل برای اندود ساختمانی های گلی زیر سازی اندود گچی و آب بندی بام ساختمان ها مصرف میشود.

ملات کاهگل به علت سبکی وزن,عایق حرارتی خوبی است و از این رو در گذشته سقف زیرین شیروانی های دو پوشه را با این ملات از داخل اندود میکردند تا جلو ورود گرما از سقف را بگیرند.چنانچه در آب ملات کاه گل نمک طعام اضافه کنند به علت خاصیت جذب و نگهداری رطوبت که در نمک وجود دارد ملات بیشتر خمیری میماند و بهتر جلو عبور آب را میگیرد به علاوه از آنجا که نمک درجه انجماد آب را پایین میآورد در فصول سرد این ملات دیرتر یخ میزند در ساختن کاه گل برای نما باید از کاه نرم و ریز استفاده کرد.

برای ساختن هر متر مربع کاه گل حدود 40 تا 50 کیلوگرم کاه لازم است.گل نیمچه کاه دارای کاه کم تری است و برای فرش کردن آن آجر روی بام در مناطق کم باران به مصرف میرسد.گاهی اوقات به ملات های گلی به منظور آب بندی و دوام بیشتر امولسیون قیر اضافه میکنند.افزودن ماسه به ملات گل سبب کاهش جمع شدگی و در نتیجه کاهش ترک خوردگی آن میشود.افزودن کمی آهک یا سیمان نیز سبب اصلاح بعضی خاک ها میشود.

ملا ت گل آهک

دو مشکل عمده در ملات گل وجود دارد یکی انقباض ناشی از خشک شدن و ترک خوردن و دیگری وارفتن ملات در آب و آب شستگی افزودن آهک به خاک این دو اشکال را برطرف کرده و آن را تخفیف می دهد.ملات گل آهک ملاتی است آبی و برای گرفتن نیازی به دی اکسید کربن ندارد.سیلیس و الومین خاک رس در صورت وجود آب با آهک ترکیب شده و سیلیکات و آلومینات کلسیم به وجود می آید که در برابر آب شستگی و وارفتن مقاوم هستند.

از این رو برای اینکه ملات گل آهک خوب به عمل آید باید مرطوب بماند.ملات گل آهک نیز مانند ملات گل از قدیم در نواحی روستایی و به ویژه در نقاط مرطوب به کار رفته است.این ملات چون آبی است برای فرش کردن برای آجر کاری و سنگ کاری مناسب می باشد

ملات ساروج

پیش از اختراع سیمان ملات ساروج را برای اندود و آب بندی کردن آب انبار ها و حوض ها مصرف می کردند ولی امروزه مصرف آن بسیار کم شده و ملات سیمان جای آن را گرفته است.ملات های ساروج مصرفی در ایران به دو گونه تقسیم میشوند:ساروج گرم و ساروج سرد

ملات ساروج گرم

ساروج های گرم در واقع نوعی ملات آهک آبی هستند که از پختن و آسیاب کردن سنگ های آهکی رس دار به دست می یایند و این نوع ملات ها در جنوب ایران در کناره شمالی خلیج فارس به کار می رفته و پس از گذشت سال ها در ساختمان های دریایی پابر جا مانده اند.مشهورترین ساروج از این نوع متعلق به بندر خمیر می باشد.

ملات های ساروج سرد

ماده چسباننده این ملات از اختلاط آهک خاکستر و آب حاصل میشود برای قوام و چسبندگی به آن خاک رس می افزایند و ماسه بادی نیز در آن نقش پرکنندگی و استخوان بندی دارد برای جلوگیری از ترک خوردگی به ساروج لوئی(پنبه جگن) یا موی بز می زدند.

خاکستر دارای مقدار زیادی سیلیس غیر بلوری است که به هنگام اختلاط با دوغاب آهک با آن ترکیب شده و سیلیکات کلسیم به وجود میآید ولی این عمل به کندی پیش می رود و از این جهت ملات ساروج کند گیر است.
ملات ساروج از اختلاط 10 پیمانه گرد آهک شفکته,7 پیمانه خاکستر الک شده,یک پیمانه خاک رس ,یک پیمانه ماسه بادی ,30تا 50 کیلوگرم لوئی(برای هر متر مکعب ملات),آب به مقدار کافی و ورز دادن آنها به دست میآید.

ملات گچ

ملات گچ خالص از پاشیدن گرد گچ در آب و به هم زدن آن به دست می آید.چنین ملاتی زود گیر است و تنها برای کار هایی که با سرعت انجام میگیرد مناسب میباشد.برای اینکه بتوان با ملات گچ کار کرد باید زمان گیریش آن به تاخیر افتد.افزودن خاک رس خمیر آهک و افزودنی هایی دیگر مانند سریشم نجاری آن را کندگیر می کنند.

ملات گچ خالص برای قشر میانی سفید کاری و اتصال قطعات گچی مناسب است همچنین در بعضی موارد برای اندود های زودگیر مانند اندود آستر سقف های کاذب به کار می رود.

…….

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

خبر نامه سایت

با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

.
کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.