. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

گچ کشته , گچ و خاک و علل ترک خوردگی گچ کاری

در این مقاله مطالبی در مورد گچ کشته , گچ و خاک و علل ترک خوردگی گچ کاری و همچنین دوغ آب گچ گفته میشود.

گچ کشته

به علت زود گیر بودن گچ با وجود آنکه ملات آن بسبار کم درست میکنند (حداکثر اندازه یک استانبولی) نمی توان سطوح زیادی را با آن سفید کرده وکاملا صیقلی نمود زیرا قبل از آنکه بتوان سطح گچی را با ماله پرداخت نموده تا سطح صافی به دست آید گچ سخت شده و حالت پلاستسک بودن خود را از دست میدهد(سخت شدن ملات گچ با خشک شدن آن اشتباه نشود).

ملات گچ و خاک , گچ و خاک , گچ کشته ,  گچ کاری , دوغ آب گچ

بدین لحاظ پس از آنکه روی گچ و خاک را با ملات گچ اندود نمودند برای آنکه سطحی کاملا صیقلی به دست آید روی آن را اندود کشته میکشند.کشته ملات گچی است که هیچ وقت سخت نمیشود و تا قبل از خشک شدن حالت پلاستیسیته خود را از دست نمی دهد.البته باید توجه داشت که ضخامت گچ گشته حداکثر نباید 3-2 میلی متر تجاوز کند زیرا در غیر این صورت پوسته پوسته شده و از سطح کار جدا میشود.

انجام پروژه های دانشجویی در پرشیا پروژه

نحوه ساختن ملات گچ کشته

برای ساختن ملات گچ کشته ابتدا گچ را از الک های بسیار ریز رد می نمایند آنگاه آن را مانند ملات معمولی گچ می سازند ولی بلافاصله پس از آنکه دانه های گچ را داخل آب ریختند با دست آن را مالش داده و مانع ایجاد کریستال های لازم جهت سخت شدن می شوند و بدین طریق پس از ده تا دوازده دقیقه که ملات را مالش دادند این ملات قبل از خشک شدن سخت نمی شود و به آن در اصطلاح بنایی کشته میگویند.ملات کشته به علت آنکه سخت نمی شود به کارگران گچ کار فرصت می دهد تا سطوح وسیعی را به وسیله آن با ماله کاملا صیقلی نماید.

اندازه دانه های گچ

همان طوری که قبلا اشاره شد پس از آنکه گچ را از کوره بیرون آوردند آن را به آسیاب برده و با آسیاب های ساچمه ای و غیره خرد کرده و به صورت پودر در آورده و برای مصرف به بازار عرضه می نمایند بدیهی است هر قدر دانه های گچ ریز تر باشد گچ مرغوب تر بوده و برای کار های ظریف تر مورد استفاده قرار می گیرد.

قطر بزرگ ترین دانه گچ مورد استفاده در کارهای ساختمانی نباید از 0/6 میلی متر بزرگ تر باشد و نود درصد آن باید ریز تر از 0/15 میلی متر بوده و 99/5 درصد آن باید ریز تر از 0/2 میلی متر باشد.

علل ترک خوردن گچ کاری

گاهی در ساختمان دیده می شود که سطوحی گچ کاری شده پس از خشک شدن و سخت شدن ترک می خورد و شکل بسیار بدی به محل آن می دهد.این ترک خوردگی می تواند به دلایل زیر باشد:

وزن مخصوص گچ

وزن مخصوص گچ بر حسب ریزی و درشتی دانه و همچنین لرزیده و نلرزیده آن متفاوت است وبه طور کلی وزن مخصوص گچ از 0/85 تا 1/4 تن بر متر مکعب می باشد.

گچ و خاک

در ساختمان اغلب مواقع گچ و خاک رس را مخلوط کرده و از ملات گچ و خاک به عنوان ملات استفاده می کنند و از گچ تنها و بدون خاک فقط برای سفید کاری اتاق ها و پوشش روی گچ و خاک استفاده می شود آن هم به علت رنگ سفید آن است که آمادگی بهتری برای نقاشی دارد.

منظور از ملات گچ و خاک ملاتی است که از مخلوط شدن گچ و خاک رس به نسبت پنجاه درصد از هر کدام به دست آمده باشد.البته با توجه به تندگیر و کندگیر بودن گچ ممکن است میزان خاک رس کم تر یا بیشتر بشود.

خاک را به دلایل زیر با گچ مخلوط میکنند:

 1. قیمت خاک رس از گچ ارزانتر است زیرا همان طوری که قبلا گفته شده سنگ گچ را پس از استخراج به کوره برده و عملیاتی روی آن انجام میدهند که هزینه بر است در صورتی که خاک رس را پس از استخراج مستقیما به مصرف می رسانند و در هر شرایط قیمت خاک رس از گچ ارزان تر است.در نتیجه ملات گچ و خاک بسیار اقتصادی تر از ملات گچ تنها است.
 2. ملات گچ و خاک دیر گیرتر از ملات گچ می باشد بدین علت دیر تر سخت شده و در نتیجه کارگران گچ کار بیشتر فرصت دارند تا آن را روی ردیف قبلی آجر پهن نموده و ردیف بعدی آجر را روی آن بچسباند.روی هم رفته کار کردن با آن آسان تر می باشد.
 3. ملات گچ و خاک از ملات گچ پلاستیک تر است و زیر ماله ,بنا بهتر شکل میگیرد

دوغ آب گچ

برای ساختن دوغ آب گچ عینا مانند ساختن ملات گچ عمل می نمایند.فقط از آب بیشتری استفاده می کنند به طوری که ملات رقیق و روان باشد.از دوغ آب گچ برای پر کردن درزهای طاق ضربی استفاده می نمایند.

انجام پروژه متره و برآورد | انجام پروژه دانشجویی در پرشیا پروژه

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما

  پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

  خبر نامه سایت

  با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

  .
  کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.