. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

سنگ گچ ,گچ و خواص آن در ساختمان سازی

مقدمه

گچ یکی ازقدیمی ترین مصالحی است که از 9000 سال قبل تا به حال کاربرد بسیار موثر و مفیدی در صنعت ساختمان سازی و معماری دارد.به طوری که محققان آثار گچی با این قدمت در شهر های آناتولی و سوریه کشف کرده اند

گچ

همچنین در 5000 سال قبل مصری ها سنگ گچ را در هوای آزاد در رون آتش میسوزاندند آن را میکوبیدند وتبدیل به پودر میکردند.در نهایت این پودر را با آب ترکیب و دیواره هایس کاخ ها و معابد خود را با گچ میپوشاندند.

همچنین مصریان 1500 سال قبل نیز از گچ برای پوشاندن سطوح داخلی دیوار های اهرام ثلاثه استفاده کرده اند.درون اهرام مصر بر روی سطوح صاف و سفید گچی دیوار نگاری های شکوه مندی با نقش سربازانمصری جنگی خدایان,پرندگان و حیوانات موجود است.

گچ در ایران

در ایران نیز گچ رابطه نزدیکی با صنعت ساختمان سازی داشته و از قدیم یکی از مصالح ساختمانی سنتی ایران بوده است.گچ در بیشتر ساختمان سازی های باستانی که تاکنون باقی مانده اند به صورت آثار گچ بری های زیبا دیده میشود.

آثار گچ بری در دوره های مختلف تاریخ ایران میتوان مشاهده کرد.برای نمونه این آثار زیبا را میتوان در آبینه های به جا مانده از زمان اشکانیان و یا در دروره سلجوقیان در مسجد علویان واقع در همدان در دوره صفویه به کاخ عالی قاپو در اصفهان در دوره زندیه به عمارت کلاه فرنگی در شیراز و در دوره قاجار به کاخ گلستان در تهران نام برد.

سنگ گچ

سنگ گچ از گروه مصالح ساختمانی کلسیم دار استکه به وفور در طبیعت یافت میشود.این ماده بیشتر به صورت ترکیب با کربن و یا ترکیب با اکسیدهای آهن و خاک رس است.

اگر سنگ گچ خالص بی رنگ است و سنگ ترکیب شده با کربن خاکستری و سنگ گچ ترکیب شده با اکسیدهای آهن بی رنگ زرد روشن کبود و یا سرخ است که بر حسب نو اکسید های اهن این رنگ ها متفاوت است.

سنگ گچ
سنگ گچ

گچ در ساختمان سازی

گچ از جمله مصالحی است که در صنایع ساختمان سازی از اهمیت مخصوصی برخوردار است.وبه علت ویژیگی های که دارد از زمان های قدیم در امر ساختن خانه مصرف داشته است.

گچ به علت خواص خود از اولین قدم در ایجاد یک بنا که شامل پیاده نمودن حدود زمین برای ریختن رنگ اطراف زمین مورد نیاز بوده و همچنین تا آخرین مراحل سفید کاری و نصب سنگ باز هم گچ مورد استفاده و نیاز است.حتی در نقاشی ساختمان هم از گچ استفاده میشود.

سنگ گچ طبیعی سولفات آبدار کلسیم در رده سنگ های رسوبی است و دارای سختی 2 میباشد.گچ های ساختمانی از سنگ گچ طبیعی که جسمی بی رنگ است و بهندرت به صورت خالص یافت میشود و با آسیاب کردن آن و گرفتن تمام و یا قسمتی از آب تبلور سنگ گچ با پختن به دست میآید.

کاربرد های گچ

در صنعت ساختمان سازی مواردی شامل اندود سفید کاری تمیز کاری پرداخت گچبری ملات های گچی آجر عایق حرارتی و صوتی ورقه های پیش ساخته سقف و کف و دیوار مجسمه سازی(ذکر این نکته ضروری است که حدود 75 درصد از گچ در صنایع ساختمانی برای روکش دیوارها گچ بری تهیه ملات های مختلف و موارد دیگر استفاده میشود.

سنگ گچ

نقش سنگ گچ در سیمان جلوگیری از بروز گیرش آنی است

روش های پخت گچ

روش مرطوب

این نوع گچ به نوع A معروف است و باری تولید گچ های نیم آبه تولید میشود.با فزودن مقدار کمی از نمک های مختلف به این نوع گچ درصد معینی اب را درخود نگه میدارد.این نمک ها دمای تجزیه سنگ گچ را پایین میآورند تا آب موجود حفظ شود.

این روش در گچ پزی های که در مقیاس وسیع کار میکنند کاربرد زیادی دارد.

روش خشک

برای تهیه این از کوره های استوانه ای استفاده میشود این کوره ها معمولا به 2 صورت وجود دارند

کوره های ثابت(قدیمی)

کوره های متحرک (گردان و پیوسته)

در کوره های متحرک سنگ گچ از یک طرف وارد میشود و به تدریج گرم میشود سپس از طرف دیگر خارج میشود.

جهت گرم کردن کوره به صورت مخالف جهت حرکت سنگ گچ است یعنی هوای داغ بر عکس جهت حرکت سنگ حرکت میکند دمای این کوره ها بین 120 تا 125 درجه سانتی گراد است.

همچین برای انجام پروژه های خود در زمینه ساختمان فولادی و بتنی صفحه پروژه عمران را ببینید

انواع گچ

گچ:

خواص گچ

 1. زودگیر بودن:ملات گچ از جمله ملات هایی است که بسیار زود گیر است ود حدود 10 دقیقه سخت میشود

 2. خاصیت ازدیاد حجم:گچ تنها ملاتی است که در موقع سخت شدن در حدود 1 درصد به حجمش اضافه میشود و پس از خشک شدن تقلیل حجم پیدا نمیکند

 3. مقاومت در برابر آتش سوزی

 4. خاصیت اکوستیک بودن:گچ در جذب ارتعاشات صوتی رفتار مطلوبی دارد و تقریبا 60 تا 75 درصد این ارتعاشات را به خود جذب میکند و مانع انعکاس آن میشود.

 5. ارزانی

 6. خاصیت پلاستیک بودن:ملات کچ به علت خاصیت شکل پذیری فوق العاده که دارد می توان با آن شکل ها و نقش های زیبایی به وسیله هنر گچ بری به وجود آورد

 7. رنگ:گچ بعد از مصرف و خشک شدن سفید رنگ میشود و این سفیدی به ساختمان جلوه خوبی میدهد.

 8. خاصیت رنگ پذیری گچ:اندود گچ چس از خشک شدن تقریبا هر نوع رنگی را به خود میپذیرد و به این وسیله میتوان فضا های مورد استفاده را به رنگ دلخواه رنگ آمیزی نمود

گچ در مقابل آب

گچ در مقابل آب و رطوبت مقاومت نکرده و بسیار ضعیف است و لایه های سفید کاری اگر در مجاورت رطوبت قرار بگیرند طبله کرده و به صورت جدا ازهم در دیوار ظاهر میشود.

البته پس از آنکه رطوبت از بین رفت و محل خشک شده گچ طبله شده به حالت اولیه خود بر نمیگردد.به همین علتاز به کار بردن گچ در مکان هایی که در تماس با آب است:مانند سویس های بهداشتی و آشپزخانهباید خودداری کرد و همچنین از به کار بردن ملات گچ و اندود گچ و خاک و سفید کاری به وسیله گچ در ساختمان هایی که در مناطق مرطوب قرار دارند باید خودداری کرد.


انجام پروژه های دانشجویی در پرشیا پروژه

مقاوم کردن گچ در مقابل آب

برای آنکه بتوان گچ را در مقابل آب مقاوم کرد باید گچ بدون آب تبلور را(اندریت)کاملا پودر کرده و آن را در محلول زاج خمیر کرده و دوباره به کوره برده تا 500 درجه سانتی گراد حرارت داد و آن را دوباره به آسیاب برده به گرد گچ تبدیل کرد.

چنین گچی در مقابل آب مقاوم بوده و طبله نمی کند.

ملات گچ
ملات گچ

ساختن ملات

برای ساخت هر نوع ملات باید بعد از تعیین اجزاع تشکیل دهنده ملات و مخلوط کردن آنها به ان آب اضافه کرد و دوباره ملات را مخلوط کرده تا ملات یکنواخت شود.

برای ساختن ملات گچ یا ملات گچ و خاک باید دانه های گچ و یا گچ و خاک را به داخل آب ریخت.
بدین ترتیب که ابتدا مقداری آب را در ظرف ریخته آنگاه دانه های گچ و یا گچ و خاک را که قبلا به نسبست معین مخلوط شده است درون ان ریخته میشود تا بدین وسیله تمامی دانه ها در مجاورت آب قرار گرفته و تر بشوند.

زمان گرفتن ملات گچ

گچ ساختمانی باید زود شروع به گرفتن و سخت شدن کرده و سخت شدن آن نیز باید خیلی زود پایان یابد.

گچ ساختمانی مرغوب آن است که زمان گرفتن آن زود تر از 8 دقیقه شروع نشود و حداکثر از 25 دقیقه دیر تر شروع به گرفتن ننماید و پایان سخت شدن ان نباید از 20 دقیقه و دیر تر از یک ساعت باشد.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما

  پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

  خبر نامه سایت

  با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

  .
  کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.