. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

شیشه سازی, شیشه , انواع آن و ساختار شیشه

مقدمه

شیشه ماده ای است که به دلیل آرایش اتمی/مولکولی خاص خود حالت جامد دارد ولی بر خلاف دیگر جامد ها بلوری نیست.این حالت هنگامی رخ می دهد که ماده مذاب قبل از رسیدن به نقطه انتقال به شیشه به سرعت سرد می شود.

تعریف شیشه

تعاریف مختلفی برای شیشه وجود دارد که هنوز توافق کلی بر روی آن ها حاصل نشده است:

شیشه سازی , شیشه
  1. تعریف کلی:شیشه یک جامد آمورف است
  2. تعریف انجمن آزمون ومواد آمریکا:شیشه ماده ای معدنی است که از حالت مذاب طوری سرد شده است که بدون تبلور به حال صلب در آمده است.
  3. تعریف آکادمی ملی علوم آمریکا: شیشه ماده ای است که در پرتو اشعه ایکس آمورف بوده و از خود رفتار انتقال به حالت شیشه را نشان بدهد.

ترکیبات شیشه

در حدود 6500 ترکیب مختلف عناصر برای ساخت شیشه پیشنهاد شده است ولی دو نوع ترکیب اصلی برای تهیه آن عمومیت بیشتری دارد.

انواع شیشه

معروف ترین شیشه هایی که در مقیاس صنعتی تولید میشوند شامل شیشه های سودالایم(شیشه جام) , شیشه های بوروسیلیکاتی و شیشه های کریستال می باشند.

شیشه سودالایم

بیش از 95 درصد از میزان کل شیشه تولیدی در جهان شیشه سودالایم است.شیشه های در و پنجره ساختمان ,شیشه های خودرو, بطری ها و بسیاری دیگر از محصولات شیشه ای روزمره از جنس شیشه سودالایم هستند.مهمترین اجزای تشکیل دهنده این شیشه شامل اکسید سیلیسیوم ,اکسید کلسیم و اکسید سدیم است .

شیشه بوروسیلیکاتی

این نوع شیشه ها ضریب انبساط حرارتی کم تا متوسط داشته رفتار ویسکوزیته دمای بلند و چگالی کمی دارند.بسیاری از ظروف شیشه ای آزمایشگاهی صنعتی وخانگی با استفاده از این نوع شیشه ساخته میشوند.این شیشه ها در بازار با نام تجارتی مانند پیرکس, سیماکس ,ترکس و غیره شناخته میشوند.

شیشه کریستال

شیشه کریستال یا شیشه سرب دار یکی از انواع شیشه های سیلیکاتی است که در ترکیب خود حاوی اکسید سرب است.این نوع شیشه دارای ظاهری درخشنده و شبیه به کریستال های کوارتز است و به نظر می رسد علت نام گذاری آن نیز همین شباهت باشد.این شیشه ها همچنین سختی کمی دارند و امکان تراشکاری این شیشه ها وجود دارد.بنابراین ظروف تزیینی موسوم به ظروف کریستال از این جنس ساخته می شوند.

سایر شیشه ها

عبارتند از:شیشه فتوکرومیک , شیشه اپالو و شیشه سیلیسی .همچنین انواع مختلفی از شیشه نیز وجود دارد که در مقیاس صنعتی تولید نمی شوند.

انجام پروژه عمران | انجام پروژه دانشجویی در پرشیا پروژه

تاریخچه

شیشه در حدود 3600 سال پیش از میلاد در مصر ساخته شده است.مصریان باستان شیشه گران بی نظیر و برجسته ای بودند.شیشه های قدیمی نور را از خود عبور نمی دادند و به علت ناخالصی های موجود در آن رنگی بودند.

شیشه در ایران

قدیمی ترین شیشه در ایران متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد است.نمونه هایی از هزاره دوم تا مقارن میلاد مسیح شامل عطردان ها , النگو ها ,تندیس ها و کاسه ها و تنگ های متعدد به دست آمده است.در حفاری های چقازنبیل مربوط به دوره پیش از تاریخ بطری های شیشه ای یافت شده است که نشان از وفور شیشه در ایلام کهن دارد.

از تمدن مارلیک مهره های شیشه ای که عمر آن ها به 3400 سال پیش می رسد پیدا شده است.همچنین ظروف شیشه ای مایل به شیری در کاوش های لرستان به دست آمده است.از زمان هخامنشیان آثار شیشه ای چندانی در دست نیست.در آن دوره مهره های شیشه ای ایران در سراسر جهان قدیم معروف بوده که ظاهرا به رنگ سیاه و سفید بوده است.

هنرمندان ساسانی در تراش دادن شیشه مهارت مخصوصی داشته اند.شیشه ساسانی در چین ارج بسیار داشته و به ویژه شیشه لاجوردی را گرانبها می شمردند.جام های پایدار با نقش حلقه های برجسته از دوره اشکانیان و ساسانیان به جای مانده است.

ظروف شیشه ای دوره اسلامی تحت تاثیر طرح های قبل از اسلام است در دوره سلجوقی و تا زمان هجوم مغول افزار ها و ظروف های بسیار زیبای شیشه ای از کوره های شیشه گری گرگان بیرون می آمد که به نازکی کاغذ و گاه مینایی و گاه تراشیده و کنده کاری شده است. روزگار سلجوقی اوج صنعت شیشه گری در ایران محسوب می شود.فراورده های شیشه ای این دوران بیشتر شامل ظروف کوچک و بزرگ ,عطر دان های بسیار ظریف ,جام ها و گلدان هایی با فرم ها واندازه های متنوع و اشیا, تزئینی کوچک به شکل حیوانات است.در دوره مغول رونق شیشه سازی از میان رفت و در عوض در این عهد سفالگری و کاشی کاری رونق یافت.

در دوران تیمور شیشه گری قابل توجه است.شیشه گرانی از مصر و سوریه به ایران آمدند و مشابه شیشه های ایرانی به مصر و سوریه رفت.در این دوره دو شهر سمرقند و شیراز از مراکز عمده شیشه سازی در ایران بودند.از این زمان به بعد این هنر روی به انحطاط نهاد تا زمان شاه عباس که با ساختن چراغ های مساجد و بطری های این هنر دوباره زنده شد.شاه عباس شیشه گران و نیزی را برای احیای این صنعت به ایران آورد . در نتیجه شیشه گری در دوره صفوی رونق دوباره یافت.گاه شیشه را با دمیدن بهدرون قالب می ساختند و گاه شیشه را می تراشیدند تا به شکل جواهر در آید و یا نقوشی روی آن می کندند و گاهی نیز شیشه را با نقوش درخشان مینایی و طلایی می کردند.در این دوره کارگاه های شیشه سازی در شهر های مختلف ایران از جمله اصفهان و شیراز وکاشان دایر شد.

در فاصله بین سلطنت سلسه صفویه و قاجاریه هنر و صنعت شیشه گری در ایران از لحاظ سیر تکاملی پیشرفتی نداشته است و تا اواخر سلسله قاجاریه و بعد از آن به تدریج ضعیف تر شده است.با ورود شیشه به قیمت ارزانتر و مرغوب تر به بازار ایران کم کم این صنعت رو به انحطاط نهاد.

روش های تولید شیشه

  1. سرد کردن از حالت بخار(PVD)
  2. رسوب شیمیایی فاز بخار(CVD)
  3. آبکافت شعله ای
  4. سل-ژل

تئوری های شیشه سازی

برخی از مواد دارای خاصیت شیشه سازی بسیار خوب هستند و برخی از مواد ,مواد شیشه ساز خوبی نیستند.تئوری های مختلفی که در مورد شیشه سازی در مواد ارائه شده است علت ها و چگونگی ایجاد شیشه را بررسی میکند ومواد شیشه ساز را طبقه بندی می کنند.از معروف ترین تئوری های شیشه سازی می توان به تئوری شبکه نامنظم زاکاریاسن اشاره کرد.

ساختار شیشه

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

خبر نامه سایت

با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

.
کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.