. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

قاب خمشی فولادی و قاب ساختمانی ساده

در این مقاله در مورد قاب های خمشی ,قاب های مهاربندی شده (همگرا و واگرا), مهاربند کمانش تاب در مهندسی عمران توضیحاتی ارائه میگردد.

قاب های خمشی یا قاب های پیوسته

قاب های خمشی یا قاب های پیوسته به سیستم هایی اطلاق میشود که در آن کلیه اتصالات یا اکثر اتصالات آن قاب اتصال گیردار(صلب) دارد به طوری که در تغییر شکل های قاب (تغییر زاویه اولیه بین تیر وستون) بدون تغییر باقی می ماند.در این سیستم در هنگام اعمال نیرو های خارجی ,سختی خمشی ,برشی و محوری مجموعه تیر وستون وارد عمل شده و نیرو های وارده را با توجه به سختی های اشاره شده در المان ها جذب ومنتقل می کنند.


قاب خمشی

مطابق استاندارد 2800 سیستم های قاب خمشی فولادی خود به سه دسته تقسیم میشوند که عبارتند از:

انتخاب هر کدام از این 3 حالت کاملا به نوع سازه و محل قرار گیری سازه روی زمین محل احداث از لحاظ لرزه خیزی و همچنین درجه اهمیت سازه بستگی دارد که ضوابط آن ها در استاندارد 2800 بیان شده است.در زلزله های شدید تغییر مکان های اجباری در سازه رخ خواهد داد که ضمن حفظ پایداری سازه باید قاب های خمشی مانع از انهدام تیر ها و ستون ها شده و نیروی تحمیلی را تحمل کرده و در نهایت به یک بسترمناسب منتقل کنند.

سیستم های قاب خمشی فولادی به طور کلی از سختی جانبی کم تری نسبت به دیگر سیستم های باربر جانبی موجود برخوردارند که در هنگام تحمیل نیروی زلزله تغییر شکل های نسبتا زیادی را تجربه خواهند کرد که این مسئله ممکن است باعث خرابی اعضای غیر سازه ای همچون تیغه های جدا کننده دیوار ها درب ها و پنجره ها و ..شود.از جمله مزایای این سیستم شکل پذیری بیشتر به منظور بالا بودن ضریب نامعینی آنها به نسبت سیستم های مشابه عدم محدودیت در ایجاد فضاهای ارتباطی در طبقات اشاره کرد.

سیستم قاب ساختمانی ساده

قاب های ساختمانی ساده یا به عبارتی قاب های مهاربندی شده به قاب هایی اطلاق می شود که در آن کلیه اتصالات تیر به ستون از نوع مفصلی اختیار می شود و المان های باربر آنها عمدتا با عملکرد محوری در هنگام وقوع تحرکات جانبی مشارکت خواهند داشت.

در واقع در این قاب ها فرض میشود اتصالات تیر به ستون بدون صلبیت است و اتصال تیر ها و شاهتیر ها به ستون فقط برای انتقال برش ناشی از بار قائم طراحی شده و میتواند تحت اثر آن آزادانه دوران کنند.دستگاه و یا سیستم مقاوم در برابر بار های جانبی نظیر بار زلزله و یا بار باد دهانه های مهاربندی شده و یا دیوار های برشی هستند به طوری که پایداری ساختمان و اعضای تشکیل دهنده آن در مقابل تمام بار های وارده در حد قابل قبولی باشند و ظرفیت تیر ها و شاهتیر ها فقط برای بار قائم (بار های ثقلی) تعیین شده و نیز تنش های وارده به جوش ها و یا پیچ ها تحت اثر حالات مختلف بارگذاری در حد مجاز باقی بماند

به طوری که اتصالات تیر به ستون ظرفیت کافی در دوران ارتجاعی داشته باشد.
مطابق استاندارد 2800 ویرایش چهارم سیستم های قاب ساختمانی ساده(مهاربندی شده) خود به چند دسته تقسیم میشوند که مهمترین آنها عبارتند از:

  1. قاب های مهاربندی شده هم محور
  2. قاب های مهاربندی شده برون محور
  3. قاب های مهاربندی شده کمانش تاب
  4. قاب های مهاربندی شده با استفاده از دیوار های برشی

مهاربند هم محور (هم گرا)

سیستم قاب مهاربندی شده هم محور(همگرا) در استاندارد 2800 در دو سطح شکل پذیری ویژه و معمولی معرفی شده است که انتخاب هر کدام از این دو سیستم باید با آگاهی کامل وشناخت ضوابط آن ها در مبحث دهم باشد.این سیستم ها در کل از سختی بیشتری نسبت به دیگر سیستم ها برخوردار هستند ولذا انتظار تغییر شکل جانبی کم تری از سازه در صورت استفاده از این سیستم ها خواهیم داشت.


قاب مهاربندی شده , قاب های مهاربندی شده.مهاربند کمانش تاب

مهاربند های شورن امروزه مورد استقبال اکثر طراحان قرار گرفته است.به دلیل فضایی که برای قرار دادن پنجره ها نیاز نخواهد داشت این سیستم ها می توانند مفید واقع شوند.سیستم های مهاربند شورن دارای سختی جانبی کم تری نسبت به سیستم های مهاربند ضبدری هستند.

انجام پروژه متره و برآورد | انجام پروژه دانشجویی در پرشیا پروژه

مهاربند برون محور(واگرا)

سیستم مهاربند برون محور (واگرا) نوعی سیستم مهاربندی جانبی تلقی می شود که امروزه به صورت وسیع از این نوع سیستم استفاده و استقبال می شود.این نوع سیستم ها مطابق استاندارد 2800 تنها در یک شکل پذیری ویژه معرفی شده اند.در مبحث دهم ویرایش 1392 نیز تنها به ضوابط این نوع مهاربند با سطح شکل پذیری ویژه پرداخته است.

در حالی که در استاندارد 2800 ویرایش سوم و مبحث 10 ویرایش 1387 این سیستم را با شکل پذیری معمولی نیز معرفی کرده بودند که در ویرایش بعدی سیستم با سطح شکل پذیری ویژه حذف شده وتنها ضوابط سطح شکل پذیری زیاد مورد توجه قرار گرفته است.

در آیین نامه AISC نیز این سیستم تنها با سطح شکل پذیری ویژه معرفی شده است.قابل ذکر است که این سیستم دارای ضوابط زیادی مطابق مبحث دهم ویرایش 1392 و همچنین آیین نامه AISC می باشد که لازم است ابتدا دید مناسبی از این سیستم ها داشته باشیم و در نهایت از این نوع سیستم ها استفاده کنیم.
گهای اوقات استفاده از این سیستم به خاطر ضوابط سخت گیرانه ای که دارند باعث بالا رفتن سایز المان های متصل به خود(تیر های متصل به بادبند , ستون های متصل به بادبند) خواهند داشت.این سیستم ها سختی کم تری به نسبت دو سیستم عنوان شده در مراحل قبلی دارند و به تبع آن دارای شکل پذیری بهتری خواهند بود.

مهاربند کمانش تاب

مهاربند های کمانش تاب همان مهاربند های همگرایی است که در آن از کمانش عضو فشاری ممانعت شده است.از آنجا که کمانش مهاربند ها در فشار عمل اصلی عملکرد نامطلوب قاب های مهاربندی شده همگرای متداول است;تحقیقات بسیاری به منظور توسعه مهاربند هایی با رفتار الاستوپلاستیک بهتر انجام شده است.ابداع و توسعه مهاربند های کمانش تاب یکی از نتایج این تحقیقات بوده است.

قسمت اصلی مهاربند کمانش تاب هسته فلزی معمولا فولادی است که با سازوکار خارجی از کمانش آن در فشار جلوگیری میشود.تا کنون روش های مختلفی برای جلوگیری از کمانش هسته در فشار پیشنهاد شده است که متداول ترین روش قرار دادن هسته بتنی در یک غلاف فولادی و پر کردن محیط مابین غلاف با ملاتی پرکننده(همانند بتن) است.مهاربند های کمانش تاب طوری ساخته می شوند که هسته بتواند در راستای طولی مستقل از سازوکار جلوگیری از کمانش عمل کند.

به بیان دیگر تمام نیروی محوری که به مهاربند وارد میشود توسط هسته تحمل میشود.با جلوگیری از کمانش هسته این المان می تواند در فشار همانند کشش جاری شود و بدین ترتیب توانایی جذب انرژی آن به طور چشمگیری افزایش می یابد.

تماس با ما

پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

خبر نامه سایت

با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

.
کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.