. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

الکترود و انواع آن

مقدمه

الکترود هایی که در جوش اتصال فولاد به کار برده میشوند مفتول های مغزی با آلیاژ یا بدون آلیاژ دارند که جریان جوش را هدایت میکند.شعله برق بین قطعه کار و سر آزاد الکترود میسوزد و الکترود به عنوان یک ماده اضافی ذوب میشود.Electrode و الکترود

الکترود های نرم شده دارای علائم اختصاری بوده (DIN 1913) که روی بسته بندی آنها نوشته شده است.علائم اختصاری تمام نکات مهم را که در به کار بردن آن الکترود باید مراعات شود نشان میدهد.

تعریف الکترود

ماده‌ای رسانا است که از یک طرف به بخش فلزی (مانند سیم مسی) و از طرف دیگر به بخش غیرفلزی (نیمه‌رسانا، الکترولیت یا خلأ) در یک مدار الکتریکی متصل می‌شود و بین آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند.

این نام توسط ویلیام هیول به درخواست دانشمند مایکل فارادی از کلمه یونانی electron ساخته شده ‌است، که به معنای کهربا است (که از آن کلمه الکتریسیته هم گرفته شده) و هودوس به معنی یک راه است. در برخی گویش ها در ایران به آن (میل کاربیت) و (باری) نیز گفته می شود. 


همچنین برای انجام پروژه های خود در زمینه ساختمان فولادی و بتنی صفحه پروژه عمران را ببینید

انتخاب صحیح الکترود برای کار

انتخاب صحیح الکترود برای جوشکاری بستگی به نوع قطب و حالت درز جوش دارد مثلا یک درز V شکل با زاویه کم تر از 40 درجه با ضخامت زیاد حداکثر با قطر اینچ که معادل 2 میلی متر است برای ردیف اول گرده جوش استفاده میگردد تا کاملا در عمق جوش نفوذ نماید ولی چنانچه از الکترود با قطر بیشتر استفاده شود مقداری تفاله در ریشه جوش که قدرت و استحکام جوش را تقلیل میدهد باقی خواهد ماند.

انتخاب صحیح الکترود(از نظر قطر)

باید توجه داشت که همیشه قطر الکترود باید از ضخامت فلز جوشکاریی کم تر باشد.هر چند که در بعضی از کارخانجات تولید عده ای از جوشکاران الکترود با ضخامت بیشتر از ضخامت فلز را به کار میبرند.این عمل بدین جهت است که سرعت کار زیاد تر باشد ولی انجام آن احتیاج به مهارت فوق العاده جوشکار دارد.

همچنین انتخاب صحیح قطر Electrode بستگی زیاد به نوع قطب(+ یا _) و حالت درز جوش دارد مثلا اگر یک درز V شکل با زاویه کم تر از 40 درجه باشد باید حداکثر از الکترود با قطر پنج شانزدهم اینچ برای ردیف اول گرده جوش استفاده کرد تا کاملا بتوان عمق درز را جوش داد.چنانچه از Electrode با قطر زیاد تر استفاده شود مقداری تفاله در جوش باقی خواهد ماند که قدرت واستحکام جوش را به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد.در حین جوشکاری گاهی اوقات جرق هایی به اطراف پخش میشود که دلایل آن 4 مورد زیر است:

اطلاعات پاکت الکترود

مطابق استاندارد پاکت ها و کارتن های الکترود باید علامت ها و نوشته هایی داشته باشند که حتی المقدور مصرف کننده را در دسترسی به کیفیت مطلوب جوش راهنمایی و یاری نمایند.
در روی پاکت الکترود علاوه بر نام کارخانه سازنده نوع جنس نیز درج میشود که برای مصرف صحیح حائز اهمیت است.

هر پاکت الکترود باید علاوه بر اسم تجارتی الکترود طبق بندی آن Electrode را حداقل طبق یکی از استاندارد های مهم بیان نماید. شماره ساخت یا تاریخ تولید روی پاکت نوشته یا مهر زده میشود.قطر سیم مغزی الکترود مصرف کننده را در کاربرد صحیح آن با توجه به ضخامت فلز,زاویه سیار, ترتیب پاس و غیره راهنمایی میکند.

Electrode و الکترود
پاکت الکترود


نوع جریان برق از اینکه جریان دائم یا جریان متناوب لازم است(با موتور ژنراتور یا تراسفورماتور میتوان جوش داد) یا هر دو و در جریان دائم نوع اتصال قطبی باید روی پاکت درج شود.
حالت یا حالاتی از جوشکاری که این Electrode در آن حالت یا حالات مناسب است روی پاکت بیان شود.

درج حدود شدت جریان برق (بر حسب آمپر) جهت انتخاب اولیه (تنظیم دقیق شدت جریان ضمن جوشکاری با توجه به عوامل مختلف انجام میشود)ضروری است.وزن Electrode ها یا تعداد الکترود داخل هر بسته روی پاکت یل برچسب آن درج میشود.نوشتن مواردی که در بالا اشاره شد روی پاکت مطابق بیشتر استاندارد ها اجباری است.

همچنین خواص مکانیکی و شیمیایی وضعیت ذوب و کیفیت قوی نحوه نگهداری و انبار کردن درجه حرارت خشک کردن مواد استعمال به خصوص و پاره ای توصیه های دیگر روی پاکت برای آگاهی مصرف کننده چاپ شده و یا مهر زده میشود.

انواع الکترود ها

الکترود هایی که در جوش اتصال فولاد به کار برده می شوند مفتول های مغزی با آلیاژ یا بدون آلیاژ دارند که جریان جوش را هدایت میکند.شعله برق بین قطعه کار و سر آزاد الکترود میسوزد و الکترود به عنوان یک ماده اضافی ذوب میشود.
الکترود های نرم شده دارای علائم اختصاری بوده (DIN 1913) که روی بسته بندی آنها نوشته شده است.علائم اختصاری تمام نکات مهمی که در به کار بردن آن Electrode باید مراعات شود را نشان میدهد.

انواع الکترود برای جوشکاری

انواع الکترود برای جوشکاری در تمام حالات مخصوصا سر بالا

Electrode و الکترود

انجام پروژه های دانشجویی در پرشیا پروژه

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما

  پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

  خبر نامه سایت

  با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

  .
  کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.