. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

نقشه کشی و نقشه های مورد نیاز ساختمان

به طور کلی نقشه های مورد نیاز اجرای یک ساختمان را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

نقشه کشی و نقشه های مورد نیاز ساختمان
Architectural and structural drawing

آنچه دفاتر مهندسان مشاور یا هر دفتر فنی ساختمانی از یک فارغ التحصیل رشته ساختمان انتظار دارد تسلط در ترسیم نقشه های اجرایی است زیرا طراحی ساختمان چنانچه اشاره شد در سطح تعلیمات و معلومات دانشگاهی است و تهیه نقشه های تاسیسات نیز به علت شاخه های متعدد و تخصص های ویژه کاملا وابسته به رشته های مربوط است و در برنامه رشته عمران به طور مختصر با آن مواجه میشویم.بنابراین هدف برنامه رشته عمران در نقشه کشی بیشتر در جهت تهیه نقشه های اجرایی است با مقداری طراحی و نقشه های تاسیسات که آن در واحدی جدا تدریس میشود.

اهمیت نقشه کشی در رشته عمران

نقشه کشی در رشته عمران نه نتها یکی از مهمترین دروس فنی است بلکه پیش بنای دروس فنی نظری و کار کارگاهی نیز هست.گذشته از این در مراحل بعد از فراغت از تحصیل چه در کار های کارگاهی ساختمانی و چه در دفاتر فنی و مشاور همیشه مورد استفاده خواهد بود.پس بجاست که با دقت و علاقه بیشتر این درس را فرا بگیریم.

نقشه زبان افراد فنی است برای یک فرد فنی بسیار مهم است که این زبان را بشناسد و رموز آن را بداند بدین معنی که بتواند نقشه ای را درست و خوب ترسیم کند و قادر به درک و خواندن آن باشد.

نقشه کشی در رشته عمران هم کاری است فنی و هم هنری یعنی یک نقشه را هم باید از نظر رعایت نکات فنی درست کشید و هم باید خوب وزیبا ترسیم نمود.آنچه به قسمت فنی مربوط است توسط استاد در کلاس بیان میشود ولی قسمت دوم را باید با تمرین و کوشش مداوم و پشتکار به دست آورید تا درست وزیبا ترسیم نمایید.

وسایل نقشه کشی

تخته رسم:

تخته رسم را معمولا از چوب های نرم که در مقابل شرایط جوی کمتر تغییر فرم میدهند یا از چوب های اصطلاحا پخته شده می سازند.اندازه آن معمولا 60*75 سانتی متر می باشد.

اضلاح تخته رسم باید کاملا صاف بوده و نسبت به یکدیگر زاویه 90 درجه داشته باشند.در قسمت پایین تخته رسم زهواری به فرم گلویی نصب می شود که وسایل نقشه کشی مانند مداد و غیره در آن جای می گیرد.روی تخته رسم را پلاستیک سفید یا مقوای سفید می کشند تا سطح روی میز محافظت شود و در ضمن همیشه پاک و تمیز باشد.امروزه از انواع تخته رسم در ابعاد مختلف و همچنین از میز های نقشه کشی از مصالح گوناگون در نقشه کشی استفاده می گردد.

خط کش T:

خط کش T از دو قسمت تشکیل شده است:سر وتیغه.قسمت سر خط کش با تیغه آن باید زاویه 90 درجه داشته باشد.خط کش T در انواع مختلف و از مصالح گوناگون در نقشه کشی مورد استفاده می باشد.

خط کش اشل:

معماران و نقشه کش ها از خط کشی استفاده می کنند که به آن اشل(مقیاس) میگویند.این خط کش (اسل) وسیله ایست برای تغییر نسبت اندازه نقشه به اندازه واقعی جسم به گونه ای که مناسب ترسیم و کاغذ نقشه کشی آنان باشد.

گونیا نقشه کشی :

دو نوع گونیا در نقشه کشی مورد نیاز است:

کار با گونیا های زیاد بزرگ عمل نقشه کشی را کند می کند با گونیا های کوچک نیز قادر نخواهیم بود خط های طویل را بکشیم بنابراین از گونیا های متوسط بهتر می توان استفاده کرد وتر گونیا های متوسط بین 25 تا 35 سانتی متر است.

مداد پاک کن

مداد پاک کن باید از نوع سفید و نرم انتخاب شود.مداد پاک کن را باید از هر گونه آلودگی محافظت کرد.

برس نقشه کشی

برای برطرف کردن زائده های مداد پاک کن باید از برس نقشه کشی استفاده کرد زیرا برداشتن و برطرف کردن زائده های مداد پاک کن از روی نقشه با دست نقشه را کثیف می کند.یکی از شرایط زیبا کشیدن وخوب کشیدن نقشه تمیز کشیدن نقشه است.

مداد های نقشه کشی

در نقشه کشی باید از مداد های مخصوص نقشه کشی که به نام مداد اتود مشهور است استفاده کرد.مغز مداد هایی که در نقشه کشی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از F, F2 H H2 H3 از این نوع مداد ها لااقل دو عدد مورد نیاز است:یکی برای مغز مداد سخت و دیگری برای مغز مداد نرم.البته می توان با یک مداد اتود نیز نقشه کشی کرد ولی هر بار باید مغز سخت را بیرون آورده و مغز نرم در مداد قرار داد و این عمل گذشته از صرف وقت و کثیف شدن دست سبب گم شدن مغز مداد نیز می گردد.

انجام پروژه عمران | انجام پروژه دانشجویی در پرشیا پروژه

سمباده ومداد تراش

سمباده وسیله ساده ای است که از چند لایه کاغذ سمباده نرم بر روی یکدیگر روی تخته سمباده نصب شده است.در کنار سمباده ابری تعبیه شده که گرد زغال مداد را پس از تیز کردن می گیرد.پس از صاف شدن سطح کاغذ سمباده برگ مزبور را برداشته و از لایه بعدی استفاده می گردد.

مقیاس

هنگامی که ترسیم یک جسم کاملا با اندازه خود جسم برابر باشد اندازه حقیقی (تمام اندازه) و در حقیقت مقیاس1:1 انتخاب شده است
اغلب مواقع برای ترسیم نقشه اجسام ناچاریم آن ها را کوچکتر یا بزرگتر از اندازه واقعی ترسیم کنیم.در این صورت می بایست نسبت بین نقشه ترسیم شده با اندازه واقعی جسم مشخص باشد.در چنین مواقعی از مقیاس های مختلف استفاده می شود.مثلا اگر بخواهیم یک اتاق 5*4 متر را ترسیم کنیم چون نمی توانیم آن را در کاغذی مثلا به طول 5/5 متر وعرض 4/5 متر ترسیم کنیم مجبوریم آن را خیلی کوچکتر (مثلا یک صد برابر کوچکتر) ترسیم کنیم.در این صورت اندازه اتاق ترسیم شده 5*4 سانتی متر خواهد بود که برابر استاندارد 1/100 اندازه واقعی است و جای زیادی را در کاغذ نقشه کشی نخواهد گرفت.در چنین حالتی نقشه به مقیاس (اشل) یک صدم تهیه شده است.(یعنی صد برابر کوچکتر از اندازه واقعی)

در نقشه کشی مکانیک و ثبت قطعات کوچک معمولا نقشه به اندازه واقعی یا 1/1 ترسیم می شود و در صنعت الکترونیک نقشه معمولا بزرگتر از اندازه واقعی ترسیم می شود(مثلا 10 برابر بزرگتر) که در این صورت مقیاس نقشه 1/10 خواهد بود.

انتخاب مقیاس مناسب

فلسفه عمده انتخاب مقیاس در این است که طراح با امکانات موجود قادر باشد مقصود خود را به بهترین وجه در نقشه بیان کند.و از طرف دیگر اجرا کننده به راحتی منظور طراح را دریافت کند.لذا انتخاب مقیاس مناسب در تفهیم نقشه به دیگران موثر است.

هر چه ابعاد ساختمان بزرگتر باشد مقدار کوتاه سازی در نقشه بیشتر خواهد بود.و هر چه جسم کوچکتر باشد مقدار کوتاه سازی و در نتیجه نقشه به اندازه حقیقی نزدیکتر است.

مثلا در نقشه های شهر سازی مقیاس های کوچکتر از 1/500 انتخاب می شوند اما در طراحی یک منزل مقیاس 1/100 تا 1/50 اگر بخواهیم جزییات یک پله را در ترسیم نشان دهیم1/10 تا 1/5 و اگر پروفیل یک پنجره باشد به مقیاس 1/1 یعنی اندازه واقعی ترسیم می کنیم.
مقیاس های مهم برای کوتاه سازی در نقشه کشی ساختمان عبارتند از :1/1000 , 1/500 , 1/250 ,1/200 ,1/100 ,1/50 ,1/20 ,1/10 ,1/5, 1/2 ,1/1 و مقیاس های افزایشی در نقشه کشی قطعات کوچک عبارتند از:50/1, 40/1 , 30/1 , 20/1 , 10/1 ,5/1 ,2/1

اندازه کاغذ های نقشه کشی


اندازه کاغذ های نقشه کشی تحت عنوان ((A))از ((A0)) تا ((A5)) با توجه به سه نوع استاندارد شده و مورد استفاده قرار میگیرد.


علامت نوع کاغذکاغذ بریده شده بدون کاوراندازه سطح مورد استفادهعرض x ارتفاع (in)
کاغذ A01189×841 mm1179×831 mm33.1×46.8 in
کاغذ A1841×594 mm831×584 mm23.4×33.1 in
کاغذ A2594×420 mm584×410 mm16.5×23.4 in
کاغذ A3420×297 mm410×287 mm11.7×16.5 in
کاغذ A4297×210 mm287×200 mm8.3×11.7 in
کاغذ A5210×148 mm200×136 mm5.8×8.3 in

کاغد مورد استفاده در نقشه کشی از ابتدای رسم فنی تا شروع مرکبی کردن فقط بر روی کاغذ اشتینباخ و یا مشابه آن می باشد و از دیگر انواع کاغذ ها استفاده نمی شود.

در جدول بالا اندازه های استاندارد شده را مشهاده می کنید اگر دقت کنید یک رابطه خیلی ساده را در تعیین اندازه کاغذ های نقشه کشی پیدا خواهید کرد.
به طور یکه در جدول می بینید اندازه کاغذ A4 مساوی است با 297*210 میلی متر دو برابر عرض کاغذ A4 مساوی است با طول کاغذA3 و 420= 2*210 و طول کاغذ A4 برای عرض کاغذ A3 مساوی است با 420*297

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

خبر نامه سایت

با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

.
کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.