. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

بتن ریزی و مراقبت از بتن در هوای سرد

مراقبت از بتن در هوای سرد

بتن ریزی و مراقبت از بتن در هوای سرد معمولا نیاز به تمهیدات ویژه ای دارد.در هوای سرد مسئله ی تامین رطوبت تقریبا منتفی بوده و مسئله ی اصلی تامین دمای مناسب برای بتن است.از آن جا که واکنش های هیدراسیون بتن حرارت زاست مهمترین مسئله در مراقبت از بتن در هوای سرد جلوگیری از بیرون رفتن حرارت بتن است


تعریف هوای سرد

هوای سرد به شرایطی اطلاق میشود که برای 3 روز متوالی هر دو شرط زیر برقرار باشند:

انجام انواع پروژه های عمرانی خود را به ما بسپارید

ضوابط بتن ریزی در هوای سرد

در هوای سرد اکیدا باید کنترل نمود که هرگز در طول دوره ی مراقبت دمای سطح بتن از 5+ درجه سانتی گراد تنزل نیابد.اصولا آیین نامه های داخلی و مقررات ملی موجود رعایت موارد زیر را برای بتن ریزی در هوای سرد ضروری میدانند.

 1. در هنگام بارش و یخبندان باید سنگ دانه ای واقع در هوای آزاد با برزنت و یا ورقه های پلاستیکی پوشانده شوند.سنگ دانه ها در هنگام مصرف به هیچ وجه نباید آغشته به یخ و برف باشند.از آنجا که ماسه مرطوب بوده و احتمال وجود یخ در آن بیش تر است بنا بر این غالبا گرم کردن ماسه ضرورت دارد.


 2. می توان از آب گرم برای رساندن بتن به دمای مناسب استفاده کرد ولی لازم است از تماس مستقیم آب گرم با دمای بیش از 40 درجه سانتی گراد با سیمان جلوگیری شود این موضوع را میتوان با تنظیم نحوه ی ریختن مصالح در مخلوط کن مراعات نمود.


 3. لازم است دمای بتن در طول مدت بتن ریزی و عمل آوری ثبت شود تا از رعایت محدوده ی مجاز دما اطمینان حاصل شود .بدین منظور لازم است دمای بتن در هنگام ساخت بتن در زمان بتن ریزی و نیز در دوره عمل آوری بتن اندازه گیری و ثبت شود.به جهت اطمینان از وضعیت عمل آوری و نگه داری بتن دمای بتن باید حداقل 2 بار در هر شبانه روز در نقاط مختلف ساختمان اندازه گیری و ثبت شود.از آنجا که گوشه ها و لبه های بتن در مقابل یخ زدگی و نیز افت حرارت آسیب پذیری بیشتری دارند بنا بر این لازم است دمای این نقاط با دقت بیشتری کنترل شوند.

حداقل دمای بتن هنگام اختلاط

بر اساس آیین نامه بتن هنگام ایران(آبا)و مبحث نهم مقررات ملی حداقل دمای مجاز بتن هنگام اختلاط ریختن و نگه داری بتن در طول دوره مراقبت (یعنی تا زمان رسیدن به 70 درصد مقاومت 28 روزه)به صورت زیر محدود میشود:


بتن ریزی

انجام پروژه های دانشجویی در پرشیا پروژه

حداقل دمای بتن هنگام اختلاط (اگر دمای محیط از -18 درجه کم تر نشود)

حداقل دما بتن هنگام ریختن و نگه داری

با ملاحظه ی موارد فوق جهت بتن ریزی در هوای سرد زمستان ضمن رعایت دقیق موارد فوق الذکر رعایت موارد زیر اکیدا توصیه میشود.

لازم است دستگاه نظارت در طول فصل سرما به دقت همه ی موارد گفته شده را کنترل و ثبت کرده و هر زمانی که نسبت به رعایت کامل این ضوابط توسط پیمان کار متقاعد نشود از ادامه ی بتن ریزی ممانعت به عمل آورد

مطالب مرتبط

  نظرات کاربران

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما

  پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

  خبر نامه سایت

  با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

  .
  کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.