. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

ساختمان بتنی یا فولادی؟کدام بهتر است؟

پروژه های ساختمانی چه ساختمان فولادی چه ساختمان بتنی به تصمیمات زیادی احتیاج دارند. یک تصمیم کلیدی برای یافتن مؤثرترین گزینه و همچنین تعیین اینکه کدام فرآیند می تواند نتایج بهتری در بر داشته باشد.

ساخت و ساز مرتفع در Brickell Downtown District فلوریدا ، ایالات متحده آمریکا

نگاهی به این مقاله بیندازید. این مثال جوانب مثبت و منفی ساختمان بتنی در مقابل ساختمان فولادی را نشان می دهد.

هزینه ها
سازه فلزی ارزش اسقاط بالاتر و هزینه تخریب کمتری نسبت به سازه ی بتنی دارد. فولاد استفاده شده در ساخت یک سازه فولادی دارای یک مقاومت مشخص در صورت طراحی صحیح، نسبت به فولاد استفاده شده در سازه بتنی دارای همان مقدار مقاومت، معمولا درحدود 30 درصد بیشتر می باشد. ازاین رو هزینه اجرای اسکلت فلزی بالاتر می باشد. بنابراین کارفرمایانی که به دنبال کاهش هزینه در ساخت هستند اسکلت بتنی گزینه مناسب تری می باشند.

همچین برای انجام پروژه های خود در زمینه ساختمان فولادی و بتنی صفحه پروژه عمران را ببینید

استحکام – قدرت

فولاد سازه : فولاد سازه بسیار قوی ، سفت و محکم است. همین مزیت آن را به عنوان یکی از مواد پیشرو مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان های تجاری و صنعتی تبدیل کرده است. بتن: بتون ماده کامپوزیتی است که از سیمان ، شن ، ماسه و آب تشکیل شده است. و مقاومت فشاری بالایی دارد، اما فاقد استحکام کششی است. بتن باید با میلگرد فولادی تقویت شود تا ظرفیت کششی ، انعطاف پذیری و کشش سازه افزایش یابد

مقاومت در برابر آتش
سازه فولادی: فولاد ذاتاً ماده غیر قابل احتراق است. با این حال ، اگر تحت تاثیر درجه حرارت بالا قرار گیرد ، می تواند به میزان قابل توجهی به خطر بیفتد . بنابراین ، IBC برای بهبود ایمنی نیاز به پوشاندن آن با مواد مقاوم در برابر آتش سوزی دارد .
بتن: ترکیب بتن باعث می شود که آن را به طور طبیعی در برابر آتش و مطابق با همه کدهای بین المللی ساختمان (IBC) مقاوم سازد. بنابراین مقاومت بیشتر اسکلت بتنی در آتش سوزی به عنوان یک مزیت قلمداد می گردد

سهولت در اجرا

مطلب مهم در انتخاب سیستم سازه باربر فلزی و یا بتنی امکانات اجرای سازه در زمان ساخت است. اسکلت فلزی به علت حساسیت در عملیات برش کاری، جوش کاری و حمل و نصب، تخصص و دقت بیشتری را نسبت به اجرای اسکلت بتنی می طلبد. بنابراین باید پذیرفت که اجرای سازه بتنی نسبت به سازه فلزی نیاز به تخصص و مهارت و نظارت و کنترل کمتری دارد و با توجه به وضع موجود کشور ما این یک مزیت برای سازه بتنی محسوب می شود. فولاد سازه: فولاد سازه تقریباً 100٪ قابل بازیافت است و همچنین 90٪ از فولاد سازه ای که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد از فولاد بازیافت شده است. . در صورت تولید و استفاده صحیح ، سازه فولادی تأثیر کمی بر محیط زیست خواهد گذاشت. بتن: عناصر موجود و سازنده بتن طبیعی است و باعث کاهش آسیب رساندن به جهان ما می شود. بتن ممکن است خرد شده و در مخلوط های بعدی استفاده شود. این نوع بازیافت می تواند باعث کاهش حضور بتن در محل های دفن زباله شود.

ساختمان بتنی بهتر است یا فولادی

زمان اجرا
سازه های فلزی به دلیل اجرای همزمان طبقات از سرعت پیشرفت بیشتری نسبت به سازه های بتنی برخوردار می باشند. همچنان اگر اسکلت فولادی از قبل در کارخانه ساخته شود مدت زمان اجرا بیشتر کاهش میابد. اما در اسکلت بتنی روال کار اینگونه است که سازه طبقه به طبقه ساخته میشود و همچنین طی شدن زمان گیرش اولیه بتن مدت زمان اجرا ی کار را بالا میبرد سرعت بالا در اجرای سازه فلزی باعث کاهش هزینه های بالاسری و زمان بهره برداری پروژه می گردد که باعث جبران بخشی از هزینه گرانتر ساخت می باشد.

خوردگی
ساخنمان فولادی
فولاد ممکن است هنگام تماس با آب دچار خوردگی و زنگ شود. در صورت عدم مراقبت مناسب ، می تواند ایمنی و امنیت ساختمان را تحت تأثیر قرار دهد. متخصصان باید با فرآیندهایی همچون رنگ کردن با ضد زنگ و ..، از فولاد مراقبت کنند.

ساختمان بتنی

با ساخت و ساز و مراقبت مناسب ، بتون مسلح ضد آب است و خوردگی نخواهد داشت. با این حال ،بیان این نکته ضروری است که آرماتور های درون بتن نباید بیرون باشد و در معرض دید قرار گیرد در این صورت فولاد به خطر می افتد و به راحتی می تواند دچار خوردگی و زنگ زدگی شود، و مقاومت سازه را به خطر اندازد.


انجام پروژه های دانشجویی در پرشیا پروژه

معماری
ستون های فلزی به خصوص در ساختمان های بلند در طبقات پائینی دارای ابعاد کوچک تری در مقایسه با ستونهای بتنی می باشند و به دلیل قرار گرفتن پارکینگ در طبقات زیرین این یک مزیت محسوب می شود. همچنین در بناهای متداول، سازه های فولادی دارای محدودیت کمتری نسبت به سازه بتنی در طراحی می باشند مانند فاصله ستون ها و دهانه ها. از این رو اسکلت فلزی امکان سازه های خاص را فراهم می کند.
بتن را می توان به سهولت به هر شکل دلخواه درآورد. با ساختن قالب مناسب، تقریباً هرگونه مقطع سازه ای و شکل معماری را می توان از بتن آرمه تولید نمود. در مقابل، مقاطع فولادی در ابعاد مشخص و در کارخانه تولید می شوند و تولید مقاطع خاص از مصالح فولادی گاه مشکل و پر هزینه، و یا غیر ممکن خواهد بود

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

خبر نامه سایت

با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

.
کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.