. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

قیر و کاربرد های آن

مقدمه

قیر سنگین ترین برش نفت خام و یکی از پپچیده ترین اجزای آن به رنگ تیره به اشکال جامد نیمه جامد یا ویسکوز با منشا طبیعی یا تولیدی میباشد.عمده اجزای سازنده قیر(قیر نفتی. قیر طبیعی) از ترکیبات هیدروکربوری با وزن مولکولی بلا تشکیل شده که شامل مواد روغنی رزین و آسفالتین ها میباشد.

نفت .قیر . نفت خام

این ماده از نظر شیمیایی دارای ترکیبی بسیار پیچیده استو دارای خواص فیزیکی از جمله چسبندگی و ضد رطوبتی بوده و در دی سولفیدکربن و co2 حل میشود.

تفاوت قیر وآسفالت

در برخی از کشور ها واژه اسفالت معادل با واژه قیر به کار برده میشود اما در ایران آسفالت بیشتر به معنی مخلوطی از قیر و ماسه که در راهسازی قیر جسمی هیدروکربنی است به رنگ سیاه تا قهوه ای تیره که در سولفور کربن و تتراکلرورکربن کاملا حل میشود.
قیر در دمای محیط جامد است ام با افزایش دما به حالت خمیری در میآید و پس از آن مایع میشود.کاربرد مهم قیر به علت وجود دو خاصیت مهم این ماده غیر قابل نفوذ بودن در برابر آب و چسبنده بودن آن است.

انواع قیر

قیر استخراج شده از نفت یا سنگ های معدنی مخصوص ,قیر خالص نام دارد که با توجه به منشا تشکیل طبقه بندی میشود.
قیر های خالص همچنین برای اینکه خواص مورد نظر برای کاربرد های مختلف را پیدا کنند تحت فرایند های دیگر قرار میگیرند و انواع مختلف قیر(از جمله قیر دمیده قیر محلول قیر امولسیون قیر پلیمیری) را تشکیل میدهند.

قیر نفتی و قیر طبیعی

قیر نفتی:

قیر معمولا از تقطیر نفت خام به دست میآید.چنین قیری قیری نفتی یا قیر تقطیری نامیده میشود.قیر نفتی محصول دو مرحله تقطیر نفت خام در برج تقطیر است.در مرحله نخست تقطیر مواد سبک مانند بنزین و پروپاناز نفت خام جدا میشود.
این فرآیند در فشاری نزدیک به یک اتمسفر(واحد) انجام میشود.در مرحله دوم نیز ترکیبات سنگین مانند گازو,یل و نفت سفید خارج میشود.این فرآیند در فشاری نزدیک به خلاء انجام میشود.در نهایت مخلوطی از دزات جامد بسیار ریز به نام آسفالت باقی میماند که در ماده سیال مانندی به نام مالتن غوطه ور است.

قیر طبیعی:

برخی از انواع قیر در طبیعت و در اثر تبدیل تدریجی نفت خام و تبخیر مواد فرار در آن در اثر گذشت سال های بسیار زیاد به دست میآید.چنین قیری قیر طبیعی نامیده میشود و دوام آن بیشتر از قیر های نفتی است.
چنین قیری ممکن است به صورت خالص در طبیعت وجود داشته باشد(قیر دریاچه ای)مانند دریاچه قیر بهبهان ایران و دریاچه قیر تیرینداد در آمریکا یا از معادن استخراج شود(قیر معدنی)قیر طبیعیبا نام یواینتایت نیز شناخته میشود.


قیر و آسفالت.نفت .نفت خام
قیر

قیر دمیده

قیر دمیده از دمیدن هوای داغ به قیر خالص در مرحله آخر عمل تصفیه به دست میآید.در این فرآیند هوای داغ با دمای 200 تا 300 درجه سانتی گراد توسط لوله های سوراخ دار به محفظه حاویقیر دمیده میشود.در اثر انجام این فرآیند اتم های هیدروژن موجود در مولکول های هیدروکربورهای قیر با اکسیژن هوا ترکیب میشود و با تشکیل آب عمل بسپارش اتفاق میافتد.
قیر دمیده نسبت به قیر خالص دارای درجه نفوذ کم تری است در جه نرمی بیشتری دارد و حساسیت کم تری نسبت به تغییرات دما دارد.این نوع قیر بیشتر در ساختن ورق های پوشش بام باتری اتومبیل و اندود کاری مورد استفاده قرار میگیرد.علانت لختصاری قیر دمیده R میباشد مثلا قیر 25/80R به معنای قیر دمیده با درجه نرمی 80 ور درجه نفوذ 25 میاشد.

همچین برای انجام پروژه های خود در زمینه ساختمان فولادی و بتنی صفحه پروژه عمران را ببینید

مشخصات قیر

درجه نفوذ

آزمایش درجه نفوذ برای تعیین سختی قیر مورد استفاده قرار میگیرد در این آزمایش از یک سوزن تحت اثر بار 100 گرمی در مدت 5 ثانیه به داخل قیر در دمای 25 درجه نفوذ میکند.مقدار نفوذ برحسب دهم میلی متر درجه نفوذ نامیده میشود .هر چه درجه نفوذ کم تر باشد قیر سخت تر است.

گرانروی

هر چه کندروانی قیر بیشتر باشد خواص جامد بیشتری از خود نشان میدهد.واضح است در دماهای بلا تر کندروانی کمتر است.این مشخصه قیر با دستگاهسی بولت فیورلو یا به روش کینماتیکی اندازه گیری میشود.

درجه اشتعال

در جه اشتعال دمایی است که اگر قیر به آن دما برسد گازهای متصاعد از آن با نزدیک شدن شعله مشتعل میشوند و در سطح آن شعله به وجود میآید.حداکثر دمایی که میتوان قیر را در کارگاه گرم کرد به درجه اشتعال محدود میشود.

افت وزنی

افت وزنی قیر در دمای بالا در اثر تبخیر قسمتی از روغن ها و ترکیبات نفتی آن میباشد.این مشخصه نیز از خواص مهم قیر است .افت وزنی قیر در اون در دمای 163 درجه سانتی گراد و در مدت 5 ساعت اندازه گیری میشود.

شکل پذیری یا انگمی

اگر نمونه ای از قیر با سطح مقطع 1 سانتی متر مربع را با سرعت 5 سانتی متر/دقیقه بکشیم مقدار افزایش طول نمونه را قبل از پاره شدن خاصیت آن کمی قیر گویند.

درجه خلوص

میدانیم حلال قیر تتراکلرورکربن و سولفورکربن است.بنابراین اگر نمونه ای از قیر را در هر یک از این مواد حل کنیم ناخاصی های آن باقی میماند و از آنجا درجه خلوص قیر را میتوانیم تعیین کنیم.درجه خلوص عبارت است از:
(وزن قیر)-(وزن ناخالصی)]/(وزن نمونه قیر)


انجام پروژه های دانشجویی در پرشیا پروژه

درجه نرمی

درجه نرمی دمایی است که با رسیدن قیر به آن دما قیر از حالت جامد به حالت روان در میآید هر چه درجه نرمی قیر بیتر باشد حساسیت کمتری نسبت به تغییرات دما دارد.درجه نرمی قیرهای معمولی حدود 60 تا 70 میباشد.

آزمایش های تعیین خصوصیات قیر

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

خبر نامه سایت

با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

.
کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.