. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

مزیت های بتن هوا دار

بتن هوا دار که به کمک افزودنی های حباب زا تولید میشود از خصوصیات و مزایای متعدد و ویژه ای به صورت زیر برخوردار است.

افزایش پایایی در مقابل یخبندان

بدون شک برجسته ترین خصوصیت و مزیت بتن هوا دار افزایش پایایی و دوام قابل توجه در مقابل سیکل های یخ زدن و ذوب شدن است.اصولا وقتی دما به زیر صفر درجه میرسد آب موجود در حفره های مویین خمیر سیمان افزایش حجم پیدا کرده و یک فشار داخلی قابل توجه ایجاد میکند; با بالا رفتن مجدد دما این آب مجددا کاهش حجم پیدا کرده و حالت عادی پیدا میکند.وقتی تعداد سیکل های یخ زدن و ذوب شدن زیاد شود به تدریج بتن هم به صورت سطحی و هم به صورت عمقی و داخلی تخریب و منهدم میشود به طوری که در بعضی از تست های آزمایشگاهی مشاهده میشود که نمونه ی بتنی معمولی با تحمل 50 سیکل یخ زدن و ذوب شدن دچار تخریب سطحی شده و وقتی تعداد سیکل ها به 150 میرسد نمونه کاملا منهدم میگردد.

مزیت های بتن هوا دار

در مقابل نمونه ی بتنی هوا دار گاه تا 300 سیکل یخ زدن و ذوب شدن و حتی تعداد سیکل های بسیار بیش تر تقریبا سالم باقی می ماند.

علت اصلی پایایی بسیار خوب بتن هوا دار در مقابل سیکل های یخ زدن و ذوب شدن عمل حباب های ریز هوا به صورت مخازن کوچک ذخیره برای فرار و سر ریز آب و تخلیه ی فشار است .در حقیقت با پایین رفتن دما آبی که افزایش حجم پیدا کرده است به طرف حباب های بسیار کوچکی که تقریبا در همه ی جای خمیر سیمان به صورت یک نواخت توزیع شده اند حرکت کرده و در آن جا بلور های یخ تشکیل میشود بدون آن که فشاری در ساختار داخلی خمیر سیمان هیدراته شده ایجاد شود.با بالا رفتن دما حرکت معکوس آب بین حفره ای از داخل حباب های هوا به سمت روزنه های داخلی خمیر سیمان سخت شده انجام میگیرد.

لازم به ذکر است که میزان مناسب درصد حباب های ریزی و عمدی هوا در بتن هوا دار معمولا بر اساس شرایط محیطی از نظر یخ زدن و ذوب شدن تعیین می شود.به طوری که در شرایط محیطی معمولی و ملایم که یخ زدن و ذوب شدن بتن در طول دوره ی بهره برداری چندان محتمل نیست در صورتی که به دلایل دیگری لازم باشد از بتن هوا دار استفاده شود 3 تا 4 درصد حباب هوا مناسب تلقی می شود.

در مقابل در شرایط محیطی متوسط که هوا در زمستان سرد بوده و وقوع سیکل های یخ زدن و ذوب شدن قطعی است و از طرفی بتن گاه ممکن است مرطوب باشد از 5 تا 6 درصد حباب هوا استفاده می شود .هم چنین در شرایط آب و هوایی بسیار سرد به خصوص اگر سازه ممکن است دائما و یا متناوبا خیس باشد شرایط محیطی شدید تلقی شده و از 7 تا 8 درصد حباب هوا استفاده میشود.

افزایش میزان روانی و کارایی بتن

یکی دیگر از مزیت های بتن هوا دار افزایش میزان روانی و کارایی بتن است حباب های بسیار ریز و متعدد هوا در بتن هوا دار مشابه یک روان ساز عمل کرده و جا به جایی ذرات خمیر سیمان را نسبت به یک دیگر در بتن تازه تسهیل می کنند.بدین ترتیب کارایی و اسلامپ بتن افزایش می یابد .در این حالت برای رسیدن به یک اسلامپ و کارایی معین می توان میزان آب مخلوط در بتن تازه را کاهش داد.

افزایش قابلیت آب بندی در بتن هوا دار

بتن هوا دار در مقایسه با بتن معمولی قابلیت آب بندی بیش تری دارد به دلیل آن که عامل هوا زا حباب های هوا را در بر گرفته و عبور جریان آب از بتن را با مشکل روبرو می کند. به همین جهت در احداث سازه های آبی و نیز در ساخت مخازن و کانال ها توصیه میشود از بتن هوا دار استفاده شود.

افزایش شکل پذیری

شکل پذیری بتن هوا دار در مقایسه با بتن معمولی می تواند بیش تر باشد زیرا میلیارد ها حباب بسیار ریز هوا فضای بیش تری را برای وقوع تغییر شکل در بتن فراهم میکنند

افزایش مقاومت ضربه ای بتن هوا دار

از آن جا که حباب های ریز هوا تغییر شکل بیش تری در بتن فراهم می کنند مقاومت بتن هوا دار در مقابل ضربه می تواند بهبود یابد.

کاهش امکان تورق

یکی دیگر از مزیت های بتن هوا دار کاهش امکان تورق است. تورق یا لایه لایه شدن اکثرا در اثر عملکرد مواد شیمیایی یخ زدا در بتن ایجاد می شود. به خصوص در هوای زیر صفر درجه برای جلو گیری از یخ زدگی سطح جاده ها و باند فرودگاه ها استفاده از نمک ها و مواد شیمیایی یخ زدا متداول است که متعاقبا به لایه لایه شدن سطحی بتن منجر میشود.حباب های ریز هوا در بتن هوا دار با کم کردن فشار ناشی از افزایش حجم به دلیل عملکرد نمک را تقلیل داده و عمل تخریب سطحی بتن را کند میکنند.

کاهش میزان جذب آب

وجود عامل دو قطبی ماده ی حباب زا در اطراف حباب هوا به طور یکه قطب آب گریز آن در سمت حباب هوا قرار گرفته است امکان نفوذ و جذب آب در خمیر سیمان هیدراته شده را کاهش میدهد.

افزایش مقاومت در مقابل حمله ی سولفات ها

از آن جا که حمله ی سولفات ها با افزایش حجم در خمیر سیمان هیدراته شده همراه است حباب های ریز هوا که در همه جا به صورت همگن توزیع شده اند فشار ناشی از افزایش حجم داخلی را آزاد کرده و تاثیرات تخریبی آن را کاهش میدهند.

کاهش امکان جدا شدن دانه ها

حباب های ریز هوا چسبندگی بهتری بین دانه ها ایجاد کرده و احتمال جدا شدن دانه ها در بتن تازه را کم میکنند.

افزایش پایایی در مقابل تر و خشک شدن های متوالی

کاهش میزان آب انداختن بتن در بتن هوا دار

کاهش میزان افت و خزش در بتن هوا دار

بهبود چسبندگی بین لایه های متوالی بتن و نیز بین بتن و میلگرد

پرداخت سطحی بیش تر

پمپ پذیری بهتر بتن در مسافت کوتاه

اگر چه میزان زیاد حباب هوا در بتن پمپ پذیری را کاهش میدهد.

در مقابل مزیت های فوق در بتن هوا دار , کاهش مقاومت فشاری آن در مقایسه با بتن بدون هوا نیز باید مورد توجه قرار گیرد به طوری که به ازای هر 1 درصد حباب هوا مقاومت فشاری بتن در حدود 5 درصد کاهش میابد.

انجام انواع پروژه های معماری در پرشیا پروژه

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

خبر نامه سایت

با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

.
کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.