. . . G N I D A O L

.

پرشیا پروژه

پرشیا پروژه

بهترین سایت طراحی پروژه

اشتراک گذاری

دانش حقوق و شاخه های آن

دانش حقوق را از دیدگاه های مختلف میتوان مطالعه کرد در این مقدمه نظری گذرا بر ماهیت علمی و هنری حقوق داریم و شیوه های تحقیق در این نظام را در مراحل قانون گذاری و دادرسی و تنظیم خواهیم دید.در پایان مبحث نیز به رابطه حقوق با سایر علوم میپردازیم:


law
law

حقوق علم است یا هنر

رومیان حقوق را هنر دادگری میدانستند و پیروان مکتب تحققی آن را در شمار سایر علوم آورده اند.در میان نویسندگان کنونی نیز اختلاف است که آیا حقوق را باید در زمره هنر ها آورد یا در شمار علوم؟

در باره ی معنی درست علم و هنر و تفاوت این دو گفتگو بسیار است مرسوم است که میگویند علم شناسایی اصولی و منظم قواعدی است که بر طبق آن ها حوادث جهانی که در آن به سر میبریم رخ میدهد.دانشمند رویداد ها را چنان که در خارج هست در نظر میگیرد و در پی استنباط قوانین حاکم بر پدیده ها و تشخیص رابطه علیت بین آنهاست در حالی که در نظام هنری برای رسیدن به هدف خاص تلاش میشود و بر پایه ابداع فکر بشر و شوق رسیدن به کمال مطلوب استوار است.

هنرمند تاثر خود از عالم خارج را مبانی کاوش قرار میدهد و تنها به دسته بندی حوادث خارجی قناعت نمیکند.

وظیفه حقوق (در نظر پیروان مکتب تحققی اجتماعی)

در نظر پیروان مکتب تحققی اجتماعی وظیفهحقوق عبارت است از کشف و مطالعه قواعدی است که بر گروه های انسانی حکومت دارد یعنی حقوق علم محض است و موضوع آن بررسی حوادث اجتماعی و سیر تاریخی آن ها و کشف قواعد حاکم بر رویداد های اجتماعی است.
ولی چنان که در مبنای حقوق دیدیم باید انصاف داد که در ایجاد قواعد حقوقی تنها مشاهده و تجزیه و تحلیل امور اجتماعی دخالت ندارد و دولت در هنر حکومت کردن و وضع قانون از شوق رسیدن به هدف ها و آرمان خاص نیز الهام میگیرد.

وانگهی این نکته مسلم است که قانون نمیتواند حکم تمام وقایعی را که در اجتماع رخ میدهد پیش بینی کند و خواه و ناخواه دانشمندان حقوق و دادرسان باید قانون را تفسیر کنند و قواعد کلی را بر مصداق های آن منطبق سازند و در این راه بی تردید از آنچه موافق عدالت میبینند پیروی خواهند کرد و عقاید اخلاقی و مذهبی ایشان در ساختن و پرداختن احکامی که به دست میآورند تاثیر فراوان دارد.
پس بر مبنای تعریفی که از علم و هنر شد باید گفت نظام حقوقی هر دو جنبه را داراست.زیرا در ایجاد قواعد آن از حوادث اجتماعی و آرمان های اخلاقی هر دو استفاده میشود:از طرفی باید نیازمندیهای اجتماع را با مشاهده وقایع خارجی تشخیص داد و به روش سایر علوم رابطه علیت بین حوادث را دریافت.

از سوی دیگر بایستی در پی بهترین قواعد بود و از میان مقررات به دست آمده آن را برگزید که با نیازمندیهای اجتماعی سازگاتر باشد.به گفته ژنی حقوق هنری است که بر مبنای علم استوار شده بدین تعبیر که هنر در گزینش نهایی به کار میرود ولی قواعد به شیوه علمی به دست می آید.

انجام انواع پروژه های دانشجویی حِِقوق خود را به ما بسپارید

علم حقوق و فن حقوق

گاه اصطلاح ((علم حقوق))در برابر((فن حقوق)) به کار میرود پاره ای از نویسندگان نیز آن دو مفهوم را جدای از هم دانسته اند.فن حقوق از دو جهت در برابر علم حقوق استعمال شده است:

…….

مطالب مرتبط

  نظرات کاربران

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما

  پرشیا پروژه فعالیت خود را در سال 98 آغاز کرد و با جمع کردن تیمی متخصص در زمینه و رشته های مختلف آماده خدمت رسانی به شما همکاران گرامی میباشد

  خبر نامه سایت

  با عضویت در خبرنامه پرشیا پروژه از آخرین مطالب و محصولات با خبر شوید

  .
  کلیه حقوق برای سایت پرشیا پروژه محفوظ است.